Kamp Malzemesi Almak

0
68

Yıllar önce düşünsem, hayır diyeceğim birşeyi denedim. Kamp, hem de çadır kampı. Öyle korkulası türden ya da tecrübe edilmesi zor olanından değil. Çadırımızı gayet beş yıldızlı kamp alanlarında kurduk. Bu bile çok ciddi deneyimdi. Çünkü, gece tuvalete gitmek için dışarda yürümek gerekiyormuş 🙂 Neyse uzatmadan tecrübemi paylaşayım. Biz kamp için nasıl malzemeler aldık.

Kamp Malmeleri
Kamp Malmeleri

İskandinav ülkelerine seyahat planladık. Aklımızda kamp yapmak fikri epeydir vardı. Ancak sorular da vardı. Nerede kamp kurulur, tuvalet en büyük soru tabi :). Kamplar güvenli midir? Soğuk olur mu? Banyo nasıl yapılır? Gibi onlarca soru. Bütün soruların cevabı, denemekten geçiyor diyerek fikre ısındık. O halde kamp da yapacaktık seyahatimizde. Deneriz, eğer başarılı olursak seyahatimizde ara ara kamp yapabiliriz dedik. Eğer başarısız olursak, tövbe ederiz dedik. Ve kararımızı aldık.

Kamp Malzemeleri Listem

Şimdi sıra kamp malzemesi hazırlığına gelmişti. Epey zamandır, bisiklet merakımdan kamp videoları da izliyordum ama tecrübe edinmemiş, sadece izleyici olmuştum. İhtiyaçlarımızı kendi aklımızdan belirledik:

  1. Çadır
  2. Uyku tulumu
  3. Mat
  4. Portatif yastık
  5. Araç için buzdolap
  6. Katlanır sandalye
  7. Yiyecek hazırlık kapları
  8. Çatal bıçak tabak bardak
  9. Kamp ocağı
  10. Bilimum örtü

Bunlar bizim kendimize göre belirlediğimiz bir listeydi. Bunlar kafamızda, kamp malzemeleri satan bir yere gittik ve amacımızı özetledik. Onlardan yardım istedik. Öncesinde bir epey fiyat ve malzemeyi internetten araştırdığımız için bazı terim, ürün ve markalara biraz aşina olmuştuk.

Kamp Çadırı Almak

Kamp malzemesi alırken çadır için hangi ülkelere ve hangi mevsimde gideceğimizi sordular. Buna göre çadırın yapısı (kubbe çatı vb) belirlendi. Yer durumumuzu sordular, bazı çadırların kurulması hızlı oluyor bununla birlikte taşırken fazla yer kaplıyor (çember şeklinde olanlar kolay kuruluyor). İki kişi kalacağımızı söyledik ve bunun için bize üç kişilik bir çadır önerdiler. Az da olsa yanınızda malzemeler ile iyi olur dediler. Kapı kısmındaki hafif genişlik ile dışarıya bıraktığınız eşyaları da yağmurdan koruyabilirmişiz.

3 Kişilik Çadırımız
3 Kişilik Çadırımız

Kenardan sarkan iplerin ne iş yaradığını anlamamız 15 dakikamızı almıştı, ilk kamp yerinde sonra hafif esince anladık ki rüzgar mukavemeti içinmiş. Yani anlayacağınız, kamp işine epey uzakmışız 🙂 Çadırın üst tepe kısmında, kapı kısmında ve üstteki brandanın altında yer yer sineklik açıklıkları var. Bu sayede içerinin hava alması sağlanıyormuş. Çok sıcak havalar için faydalı olduğu kadar, soğuk havada da içerinin nefes alması için çok yardımcı oluyor bu açıklıklar.

Şişme Mat Almak

uyku-tulumu-icin-mat-2 Gelelim biz nerde yatacaktık? Mat diye birşey duymuştuk ama benim bildiğim matlar, daha çok spor ya da yoga matı şeklindeydi. Malzemeleri satan arkadaş, bize şişebilen ve şiştiği zaman zeminin pürüzlerini size hissettirmeyecek matlar gösterdi. Katlanınca da epey ufak oluyor. Bu matlardan da aldık. Oldukça rahat, katlaması ve şişirmesi de çok kolay. Ekstra bir şişirme aparatına ihtiyaç duyulmuyor.uyku-tulumu-icin-mat

Uyku Tulumu ve Katlanır Yastık Olmazsa Olmaz

Katlanır Kamp Yastığı
Katlanır Kamp Yastığı

Matı aldık, peki ya yastık dedik ardından. Şu solda görünen yastık, katlanıp küçücük olan bir yastık. Ebat olarak taşıması kolay ve bir tarafı polar bir tarafı parlak yüzeye sahip. Oldukça iş gördü. Şimdi sıra uyku tulumuna gelmiştiç Aslında çadırdan sonra en çok soru sorulan ürün de bu. İlk soru kaç derecede kalacaksınız oldu. Bunların ısı aralıkları varmış. Alt sınır ısı, komfor ısısı ve en üst sınır ısı. Mesela biz -15 dereceye kadar dayanan, -10 derecede sizkomfor içinde uyumanızı sağlayan bir uyku tulumu aldık.

Uyku Tulumu
Uyku Tulumu

Buzdolap Olmadan Sebzeler Bozulabilir

Sabah kahvaltıları için yer aramak zor olur diyerek araç için buzdolabı almayı düşündük. En azından 2-3 günde bir peynir domates gibi alınan kahvaltılıkları taze tutması için. Açık söylemek gerekirse, belki almış olduğumuz cihazdan ancak enerji kaynağından çekildikten 4-5 saat sonra ısı kaybı başlıyor. Daha performanslısı vardır sanırım. Ben bu buzdolabını aldım. Bunun önemli bir özelliği, cihazı evde 220 volt fiş ile soğutabiliyor veya ısıtabiliyorsunuz (ısıtma özelliği de var) sonra arabaya koyduğunuzda cihazı ısıtma ya da soğutma için enerji kaybı yaşamıyorsunuz doğrudan sadece ısıyı koruması için enerjiye bağlayabiliyorsunuz. Kamp malzemesi listesinin araba olmazsa gerek olmayan malzemesi budur. Eğer araçsız iseniz buna gerek olmayacaktır.

Kamp Buzdolabı
Kamp Buzdolabı

Bu buzdolabın üzerinde bulunan bardak yerleri, sabah ve akşam kahve keyfinde çok işe yarıyor.

Katlanır Sandalye Aldık

katlanir-kamp-sandalyesiVe sıra gelmişti kahvaltı hazırlıklarına ya da akşam keyfine. Eh biraz sivrisinek olsa da oturmak için sandalyeye ihtiyaç var. Katlanan sandalyeler birebir çözüm sunuyor. En ucuzundan iki sandalye aldık. Katlanınca oldukça az yer kaplıyor, bagaja rahatlıkla sığıyorlar. Tahmin ettiğinizde de fazlasıyla komforlu oluyor oturması.

 

 

Yemek için Kap Kacak ve Kamp Ocağı Almak

Sıra geliyor plastik, metal yemek kabı gibi malzemelere. Biz ilk kamp deneyimimizde hiç yemek yapmadık ancak bir iki kap aldık. Belli mi olur diyerek. Mesela emaye bardak, tabak, su ısıtmak için kap ve yemek pişirmek için bazı ekipmanlar aldık. Aşağıda fotoğraflarını görebilirsiniz:

kamp-yemek-pisirme-kaplari
Pişirme Kapları

 

Emaye Tabak
Emaye Tabak
Emaye Bardak
Emaye Bardak
su-isitma-kabi
Su Isıtma Kabı

 

 

 

 

Tabi bunların yanı sıra çatal bıçak gibi malzemeler de aldık. Onları daha çok ev tipi aldık ama ilerleyen zamanda onları da biraz daha kamp malzemesi şeklinde alabiliriz diye düşündük. Bu malzemelerde hafiflik ve dayanıklılık esasmış. Bizim bu aldığımız tabak ve bardak pek uygun değil, bunların daha kamp türü olanlarında almakta fayda varmış. Biraz el yakma durumu oluyor. Biz arabayla da seyahat ettiğimiz için pek ağırlık kriterimiz olmadı. Ağırlığı da tüm malzemeler için düşünmekte fayda var.

Ve son olarak ateş yakmak için ocak ihtiyacımızı gidermeye geldi sıra. Bunun için piknik tüpü gibi küçük gaz ocakları var, sanırım bütan gaz sıkıştırılmış tüpler bunlar. Üstüne bir kafa takarak bunu tüp şeklinde kullanıyorsunuz. İşiniz bitince, tabi soğuyunca bunu çıkarıp kaldırıyorsunuz. Bağlantı kesilince, tüp gaz kaçırmıyor. Çok hızlı ısıtıyor, ben pek güvenmemiştim tipine bakınca ama cidden süper işe yarıyormuş. Kamp malzemesi listesinin olmazsa olmazı diyebilirim.

Kamp Tüpü için Başlık
Kamp Tüpü için Başlık
kamp-ocagi-tupu
Kamp Ocağı

Hazırlıklar tamamlanmıştı artık rotamızı belirleyip yola çıkacaktık. Bu aldığımız malzemeleri ilk defa kullanacak olmanın verdiği bariz acemilik ile yola çıkacaktık. Hikayenin devamı için web sitemizi zaman zama ziyaret etmeyi unutmayın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments