Lomo La Sardina Filmli Fotoğraf Makinesi Serüveni

0
105

Lomo fotoğraf makineleri ile ilgili daha önce masabaşı incelemelr yapmıştım ancak geçtiğimiz günlerde Lomo Türkiye ile yaptığımız görüşmede bana La Sardina modelini denemem için bana ilettiler. Teşekkürlerimi de baştan ileteyim firmaya.

Lomo makineler, genel olarak plastik kasalara sahip makineler, La Sardina modeli de bu tip kasadan oluşuyor. Oldukça hafif ve benim kullandığım da turuncu renkliydi.

Turuncu Lomo La Sardina
Turuncu Lomo La Sardina

Şunu söylemek isterim, siz fotoğraf çekerken herkes size bakıyor 🙂 çünkü çok ilgi çekici oluyorsunuz. Popüler bir tarzı var ve de aynı zamanda biraz retro. Bu sebeple gözler sizdeeee.

Makine kompleks değil yani basitçe kullanıyorsunuz. Bu serinin özelliği güçlü bir flaşı oluşu. Ancak flaş ile çekemedim, flaşta bir sorun vardı bana gelen makinede bu sebeple flaşı çıkardım ve sadece dışarıda çektim.

Film sarma, deklanşör, lens açısı ve range finder vizör dışında bir düğmesi yok. Film boşa çıkarma düğmesi dışında tabi. Ben görsellerin daha aydınlık olacağını düşünmüştüm mesela şu altta görünen Haydarpaşa Garı (hala çatısını yapmadılar pufff!) çok aydınlık güneşli bir saatte çekildi ama yine de parlak değil gibi. Açısal bozulmalar var lenste gördüğünüz gibi küçük de olsa ve köşelerde de tatlı vinyet oluşmuş durumda. Ancak beni biraz rahatsız eden, hafif çift çizgi gibi görüntü yani net değil.

Lomo-LaSardina-13

Bu fotoğraf Moda’da Ali Usta Dondurmacısı karşısında yer alan köşk. Gölgeler ve ışıklar arasındaki fotoğrafta bu şekilde.

Lomo-LaSardina-12

Sokak arası ışığında, fotoğraf daha çok koyuya yakın şunu denemek belki daha doğru olacaktır çok aydınlık ve renkli mekanlar plaj lunapark veya benzeri yerler çok sevimli fotoğraflar sağlayabilir.

Lomo-LaSardina-9

İşte diğer fotoğraflar da bu şekilde.

Lomo-LaSardina-8 Lomo-LaSardina-14 Lomo-LaSardina-10

Filmli fotoğraf değişik bir duygu, ne kadar dayanamasam deseniz de dayanmak zorundasınız o filmi banyo ettirip bastırana veya dijitale alana kadar (ben fotoğrafları Beşiktaş Foto Uslu’da dijitale aktarttım) ciddi bir heyecan yaşıyorsunuz.

Lomo ile ilgili diğer videoları YouTube kanalımda izleyebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments