Nikon D810 Atatürk Arboretumu

0
109

Yeni Nikon D810 ile ilk denemelerimi Atatürk Arboretumu’nda gerçekleştirdim ve Nikon D810 Ataturk Arboretumu gezisi yaptık. Küçüklüğümden beri babamın bizi götürdüğü Atatürk Arboretumu oldukça değişmiş. Eğer bitkileri, ağaçları seviyorsanız İstanbul’da iseniz mutlaka gidin.

Nikon D810 ile ilgili görüşlerimi makineyi kullandıktan daha sonra paylaşacağım ama şimdiden bir ön gösterim yapayım istedim.

Genelde çekimde Nikkor 50mm f1.4 ve Nikkor 80-200mm f2.8 kullandım. Ara sıra da Nikkor 17-35mm f2.8 kullandım.

Nikon D810 ile ilk çekimde beni etkileyen tabi ki ISO performansı, ISO yönetimi, otofokus ve tracking oldu.

İlgi çekici noktalardan biri, parlak noktalar ile gölge alanlar arasında müthiş renk skalasına sahip olması. Keskinliğe zaten diyecek söz yok. D800’ün bazı serilerinde rastlanan netsizlik sorunu vardı söylenti olabilir ama forumlarda da çokça rastladım. Ama D810’da ben müthiş bir keskinlik gördüm zaten OLPF filtrenin de olmaması olayı çözmüş.  36mp çekilen fotoğrafın istediğiniz yerinden crop yapabilirsiniz tabi bu da müthiş bir avantaj.
DSC_0036_mod

Keskinlik demişten, aşağıdaki fotoğrafta da yaprağın detaylarına dikkat çekerim. Alan derinliği olarak f4,5 için oldukça iyi bir alan derinliğini lens makine performansı olarak gösteriyor.
DSC_0061_mod

Detaylar gölgeler oldukça başarılı.

DSC_0116 2_mod

Nikkor 80-200mm f2.8 ile performansı

Çok aşırı güneşli bir gündü yani normalde bu kadar hevesli olmasam asla çekmezdim ama dayanamadım. Ama gördüğünüz gibi güneşe rağmen filtresi ortamda gayet başarılı bir ışık dağılımı var.

DSC_0091_mod

Canon 5DMIII ile Nikon D810’u çok karşılaştırmıştım. Fotoğraf ağırlıklı karşılaştırmalarımda renk açısında Nikon’un artık Canon’a çok yaklaştığı ve gerçekçi renkleri Canon’dan daha iyi sunduğunu görmüştüm. Ancak en büyük fark ışık dağılımında idi. Yani Canon gölge alanlarda daha fazla siyah renge kaçarken Nikon gölge alanlarda daha fazla detay yakalıyor.
DSC_0100 2_mod

Nikon D810’da görülen en büyük farklardan birisi de continuosu AF tracking özelliği. 3D tracking’de auto fokus alıp nesneyi kilitledikten sonra nesnenin netlik noktası dışına çıkması çok çok zor. Daha önceki modellerde de olan özellik bu modelde tabiri caizse ‘coşmuş’. Çok iyi.
DSC_0083_mod

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments