Tamron 17-28 f2.8 Lens Ön İnceleme Hem de İlk

0
83

Evet ilk, bunu özellikle yazdım çünkü şimdilik sadece İngilizce az sayıda adı geçen lensi aldım ve ilk ben yazıcam 🙂 egolu bir günde olabilirim.

Ben yazı okuyamam diyenleri videoya alayım:

E mount Sony A7Riii fotoğraf makinem için uzun zamandır bir geniş açı arıyordum. Hatta bir kaç arkadaşımla (Fatih ve Aslı ile) de görüştüm, Babataş’tan Kemal ile görüştüm ve alternatifleri dinledim. Uzun zamandır bloglarda ve videolarda alternatiflerimi çıkardım. Benim ihtiyacım en az f2.8 olan, filtre takabileceğim (polarize, nd ve uv) ve bütçemi sarsmayacak bir lens. Ancak alternatiflerde bunlar yan yana bulabilmem maalesef mümkün olmuyordu. Alternatifler şunlardı:

  • Sony G Master 16-35 f2.8
  • Samyang 14 f2.8
  • Zeiss Batis 18 f2.8
  • Sigma 20 f1.4

Sony ve Zeiss fiyat olarak çok pahalı ve Samyang ve Sigma’ya filtre takılmıyor. Böyle olunca ben araştırmaya devam ettim. Bu epey sürdü 1-1,5 sene sürdü. Beni bilenler tahmin eder, araştırırım. Körü körüne asla almam. Hislerime de çok kolay yenilmem bu sebeple mantıklı alternatifleri değerlendiririm. 2019 yılında Tamron 28-75 f2.8 FE lensi duyurunca bir söylenti çıkmıştı, bu seri devam edecek diye. Ben de heyecanlanmıştım ama ürün gelmeyince, artık Zeiss Batis üzerinde neredeyse odaklanmaya başlamıştım. İkinci el bir Batis almak için araştırıyordum. Sonra bir fotoğrafçı arkadaşım, sabit odaktan ben memnun kalmadım diyince, aklıma bir kuşku düşmedi değil.

Nikon’da uzun zaman Nikkor 17-35 f2.8 lens kullanmıştım ve en sevdiğim lenslerden biriydi ta ki bozulup benim Nikon D810’umun netlik sorunu olduğunu ortaya çıkarıp çifte masraf çıkarıncaya kadar.

Velhasıl, Tamron 17-28 f2.8’i sipariş ettim, henüz Türkiye’de yok. Avrupa’dan aldım. Fiyat 815€, TL’ye çevirirsek 5200 TL. Az değil elbet. Samyang daha uygun kalıyordu fiyat olarak ama filtre mevzusu beni Tamron’a yönlendirdi.

Şekil Şemal

Lens ebat olarak Sony 24-70f4 ile aynı, birebir diyebilirim. Filtre çapı 67mm, ufak olması filtre maliyeti açısında gayet iyi. Elde olan 67mm filtreleri kullanabileceğim çünkü Sonu 24-70 ve Sony 85 1.8’de aynı şekilde 67mm böylece benim için cillop bir seçim oldu. Bayonette lastik kasket var, böylece toz koruması var anca su koruması yok lensin. Lensin dışı satenimsi tok bir plastik. Dokunma hissi metale göre ucuz duruyor ancak kalitesiz duruyor dersem haksızlık olur. Ağırlığı 420gr.

Biraz Özellik

Lens sabit 2.8 diyaframa sahip ve diyafram bıçakları 9 adet dairesel bir bokeh sağlıyor. 17mm’de iken 19 santimetreden netlik yapabiliyor, 28mm’de iken ise 27 santimetreden netlik yapabiliyor. Bu veriler odak çizgisine göre, lensten sonra neredeyse 6-7 santimetreden netlik yaptığını videomda görebilirsiniz özellikle 17mm’de iken.

Lens odak değiştiğinde, dışarı doğru çıkma yapmıyor. Tüm hareket, sabit kasanın içerisinde kalıyor. Bu gimbal kullananlar için iyi bir şeymiş, onların yalancısıyım. Bilen varsa çıksın ortaya. Lens içeri doğru gittiği için toz girer diyenler var, uv filtre ile bu çözülebilir sanırım. Tamron bu detayı düşünmüştür diyorum artık.

Ebat olarak hafif, küçük denebilecek boyutta ve f2.8 diyaframa sahip bir lensten bahsediyoruz. Fiyat da lense göre güzel. Özellikler iyi duruyor. Video modunda netlemede dışarıdan ses duymak mümkün değil, bunu düşünmüşler özellikle. Videoya da ses gelmiyormuş, henüz onu denemedim ama kameraya ses kaydeden videocu var mı zaten! Yani o kısmı biraz gereksiz olur zaten.

Video sırasında netleme hızı, yavaş denemez. Fotoğrafta ise coşkun bir hıza sahip gördüğüm kadarıyla.

Ön inceleme diyebileceğim bu yazıda daha fazla detay girmeyim, zamanla uzun kullanım yazısı yazarım belki de. Yorumlara bakıcam, ona göre karar vericem.

Bir de bonus yapıyorum, çektiğim deneme fotoğraflarını farklı iso ve diyaframlarda RAW olarak bu linke ekliyorum. Burdan indirip kendiniz yorum yapabilirsiniz bu da benim fotoğraf severlere katkı haneme artı olarak yazılsın di mi ama.

http://bit.ly/tamron-17-28-indir

Bir sonraki yazıya kadar esen kalın. Video kanalıma abone olmadıysanız hayrına abone olun, sayı artsın kompleks yapıyorum.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments