Valide Sultan Bendi Bisiklet Gezisi

0
103

Geçtiğimiz günlerde bisiklet sürmeye çıktık grubumuzla. Hedef Beşiktaş’tan İstinye idi ancak kafamda tek başıma da olsa hedefi Ayvad Bendleri’ne kadar taşımak vardı. Bu arada Ayvad Bendleri de dahil Belgrad Ormanı içerisinde bulunan bendleri görmeyi ‘sakın’ ihmal etmeyin. Görmeyenler varsa yaklaşan bahar aylarında eğer görenler de varsa mümkün olan farklı mevsimlerde görebilir.

Aşağıdaki haritada Ayvad Bendi ve Valide Sultan Bendi ile göletlerini görebilirsiniz.

Toplamda yol Beşiktaş’tan çıkıp Hacıosman’a kadar 61km sürdü. Yolu da görmek isterseniz Strava üzerinden telefonun pili bitene kadar kaydettiğim rota şu şekilde:

Ancak değer miydi derseniz, bence kesinlikle değer gün içerisinde aldığım Valide Sultan Bendi’ndeki fotoğrafı paylaşmak isterim.

Valide Sultan Bendi
Valide Sultan Bendi

Kurallar gereği bendlerin üzerine çıkmak yasaklanmış ancak sağından solundan çıkanlar vardı tabi. Üzerine çıkılsa ki bence İSKİ ve ilgili belediyeler bu ‘inci gibi yapılmış’ bendleri artık turizme kazandırsınlar lütfen.

Günümüzde böyle bir baraj ya da gölet oluşturulsa üzerine ne yazılır ve ne özen gösterilir tahmin edebilirsiniz ancak konuştuğumuz 300 yıl öncesine ait eserler üzerinde detaylı şekilde çalışıldığı ve emek verildiği belli.

Valite Sultan Bendi Yapım Yılı
Valite Sultan Bendi Yapım Yılı

Görüldüğü üzere 1797 yılında yapılmış olan bend, Mihrişah Valide Sultan tarafından yapılıyor. Yapım yılına göre detaylara bakarsak onlar da çok güzel:

Valide Sultan Bendi Detay
Valide Sultan Bendi Detay

Yapılmış olan kapı üzerindeki Tuğra da oldukça güzel. Bend üzerinde bulunan ve Osmanlı döneminde yapılan belli yapılarda (köprü vb) bu kitabeyi görebilirsiniz:

Valide Sultan Bendi Kitabe
Valide Sultan Bendi Kitabe

Henüz bendlerin üzerine çıkılmasına izin verilmiyor güvenlik sebebi ile, ben de bu fotoğrafı uzaktan çektim ancak eğer imkan olsa gezilebilse çok da güzel olacaktır.

Valide Sultan Bendi
Valide Sultan Bendi

Bendlerin etrafı da oldukça doğal:

Valide-sultan-bendi-11
Valide Sultan Bendi Belgrad Ormanı

Bunun gibi yansımalar da var:

Valide Sultan Bendi Belgrad Ormanı
Valide Sultan Bendi Belgrad Ormanı

Ben kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim ama sadece pikniğe değil, tek tek bu bendleri gezmenizi ve o dönemi hissetmenizi isterim. Bir de pikniğe giderseniz, lütfen çöplerinizi yanınıza alıp gelin.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments