Acemi Drone Kullanıcısı

0
95

Uzun zamandır kullanmakta olduğum Canon Eos 550d fotoğraf makinesini değiştirmek istiyordum. Canon 6D mark2’yi uzun bir süreden bekledikten sonra yüksek fiyatını görünce makineden biraz soğudum desem yeridir. 6D mark 2 yerine ne alsam diye düşünürken bu sitenin de kurucusu arkadaşım Celal ile konuşurken neden drone ve kompakt makine almıyorsun dedi. Biraz da gaza gelerek Canon G7X mark 2 ve Dji Mavick Pro drone almaya karar verdim, hızlıca bu kararımı hayata geçirerek 2 makineyi aldım.

Büyük bir heyacanla drone kullanmak istiyordum, önce uygulamasını indirmekle işe başladım. Daha sonra sivil havacıklık üzerinden kayıt işlemlerini gerçekleştirdim, artık herşey acemi drone kullanıcısı için hazırdı. Önce kendi oturduğum apartmanın bahçesinde drone kullandım, komşulara çok fazla rahatsızlık vermek istemediğim için kısa bir süre uçurdum.

Daha geniş bir yerde uçurmak için annemin oturduğu yere gittim, evinin karşısı alabildiğine yeşil bir alan bulunmakta. Yine büyük bir heyecanla bahçeye indim ve drone havalandırdım. Aslında ilk amacım yeşil alanda uçurmaktı, hangi akla hizmet bilmiyorum apartmanın önünde uçurmaya başladım. Sanırım buna acemi cesareti denmekte:) Drone havalandıktan sonra cihazı kontrol etmek isterken bir anda çarpma sesini duydum, kafamı kaldırdığımda drone havada dönerek apartmanda ki bir balkona düştü.

Drone balkona düşerken gimbal’da yere düşmüş, şans eseri yerde bulduk. Drone düştüğü balkondan almam yaklaşık 3 gün sürdü çünkü ev sahipleri evde yoktu. Drone’u balkondan kurtarmaya çalışırken diğer bir yandan servis aradım. Şunu anladım zaten çok fazla bir şansınız yokmuş servis konusunda.Yedek parçaları da bayağı pahalıymış. Drone balkondan kurtardıktan sonra Perpa’da bulunan servise bıraktım, 1 gün sonra bana cihazın gimbal’ın kırıldığını ve ana kart’ın olduğu yerin zarar gördüğünü söylediler. Benim aldığım cihazın yerine başka bir cihaz vererek sorunumu çözdüler.

Drone’a tekrar kavuştuktan sonra şehirlerarası bir yolculuğa çıktım, orada çektiğim bazı fotoğraflar ve videoları yazıya ekledim. Siz siz olun acemi iken binalara yakın drone kullanmayın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments