Doğru Pozlama

0
50

Doğru ışık pozlamasına sahip fotoğraf çekmek zor değil. Sahip olduğunuz DSLR veya SLR makineniz ile A (Av) veya S (Tv) modunda ile hatta P modunda iken ışık koşullarını doğru seçebilmek sizin elinizde.

fotograf-isik-olcum-modlari-02

Hatta P dememin sebebi, otomatikte çekerken dahi fotoğrafınızı doğru ışık koşullarına göre pozlayamayabilirsiniz. Sebebi basit: makinenize neyi nasıl çekeceğinizi söylemeniz gerekiyor. Veya onu biraz kandırmanız 🙂

fotograf-isik-olcum-modlari-01

A (Av), S (Tv) veya P moduna aldığımız makinemizde pozlama ayarını seçmemiz gerekli. Pozlama ayarı olarak genelde 3 tane ayar modu var

1. Spot Ölçüm

2. Merkez Ağırlık Ölçüm

3. Matris Ölçüm

Gelin bu ölçüm modlarına kısaca bakalım:

Spot Ölçüm

Bu modda iken vizörde gördüğünüz netleme noktasının 4mm etrafı sizin pozlamayı aldığınız alan olarak belirlenir. Bu makinenizin markasına modeline göre değişebilir ama genel olarak bu çaptadır. Tabi spot ölçümü doğru kullanmanız için netleme noktasının da sizin kontrolünüzde olması gerektiğini hatırlatmak gerekiyor. Ya sizin seçiminizde olsun ya da nereyi netlediğini iyi takip edin.

fotograf-isik-olcum-modlari-04

Genel olarak portre çekim için tavsiye edilir. Arka plan ile ön plan arasındaki ışık dengesinin olmadığı yani kontrastı bol yerlerde kurtarıcı ölçüm modudur.

Merkez Ağırlıklı Ölçüm

Bu modda iken vizörde gördüğünüz netleme noktasının 12mm etrafı sizin pozlamayı aldığını alan olarak belirlenmektedir. Yine bu ölçüler de makinenizin marka ve modeline göre değişir ama genel olarak bu çapta bir ölçüdür. Yine netleme noktası sizin kontrolünüzde olmalı spot ölçümde olduğu gibi.  Spot ölçüm modundaki gibi çalışır objenin daha büyük olduğu durumlarda ve yine ön plan ile arka plan arasındaki kontrastın fazla olduğu zamanlarda iyi sonuç verir.

Matris Ölçüm

Bu ölçüm modunda vizörde gördüğünüz tüm alanlardaki ışık ölçülerek genel ağırlığa göre pozlama yapar sistem. Daha çok manzara vb koşullarda tavsiye edilir. Ortam ışık dengesi yoksa yani kontrast fazla ise sonuç olumlu olmayabilir.

fotograf-isik-olcum-modlari-03

İpucu:

Eğer fotoğrafını çekmek istediğiniz yer istediğiniz ışık koşullarında çıkmıyorsa, makinenizi kandırabilirsiniz. Pozlama için makinenizin pozlamayı aldığı noktayı sabitleyin ve ışık ölçümünü istediğiniz başka bir noktadan alın. Pozlamayı AE ile kilitleyin ve fotoğrafı çekin.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments