Fotoğraflardaki Görüntü Engellerinden Tek Tıkla Kurtulmak

0
91

Google ve MIT araştırmacıları fotoğraflardaki camdan yansımaları, lekeleri ya da çekilmek istenen görüntünün önündeki tel kafes benzeri engelleri ortadan kaldırmayı sağlayacak bir algoritma geliştirdiler.

Fotoğraflarda Engellerden Kurtulmak

Geliştirilen algoritma bir evden ya da arabadan camdan dışarısının fotoğrafını çekerken arka plandan cama yansıyan görüntüleri yok ederek, net bir fotoğraf çekilmesini sağlayacak. Aynı şekilde bir kafes ya da çit arkasındaki bir nesnenin fotoğrafında kafesin silinmesi de mümkün olabilecek. Bu gelişmenin akıllı telefonlardan fotoğraf çekimlerinin yanı sıra adli araştırmalarda da fayda sağlayacağı düşünülüyor.
Geliştirilen algoritma, panorama fotoğrafı çekerken yapıldığı gibi akıllı telefonun hafifçe kaydırılarak çekildiği bir dizi fotoğraftaki ön planla, arka plan arasındaki farklılıkları algılıyor. Buna göre fotoğraftaki ön plan ve arka plan görüntülerini ayırarak istenmeyen görüntünün silinmesini sağlıyor.
Google araştırmacıları bu algoritmanın, birçok akıllı telefonda bulunan panorama özelliği gibi çalıştığı için yeni bir kamera özelliği haline gelebileceğini düşündüklerini belirtiyor. Ancak şu anda algoritmanın arka planda hareket halindeki görüntüleri ayırt etmesi ya da istenen görüntünün önünde birden fazla engel olması gibi durumlarda sorun yaşaması nedeniyle, henüz kullanıcıya sunulması konusunda net bir tarihten söz edilemiyor.

Kaynak: bilgicagi.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments