En iyi fotoğraf blogları ve fotoğrafçı siteleri

23
431

Bu başlık altındaki sayfalar, blog ve pek yazı içermeyen ancak portfolyolarını sergileyen fotoğrafçılardan oluşuyor. Sizin de tavsiye etmek istediğiniz özenli fotoğrafçılar ve sayfaları varsa lütfen yorum kısmına yazarak bana gönderin veya iletişim bölümünden gönderin. İsterseniz mail de gönderebilirsiniz tabi info[at]phardon.com

Uzun yıllar önce yayınladığım bu sayfanın bu kadar ilgi duyulacağını inanın düşünmemiştim. Üzülerek söylemem lazım ki, bu çok pis bir sorumluluk yüklüyormuş. Bu yüzden bu sayfayı yılda bir defa güncelliyorum, linkleri kontrol ediyorum ve sırf sevdiniz diye yeni önerilerle zenginleştiriyorum. Ama ne güze oldu be 🙂 keyifli okumalar.

 1. Konstantin Lelyak, Moskova’da yerleşik çok değişik konuları kendisine tema edinmiş bir fotoğrafçı. Motorsiklet, hız arabaları ve bayanlar.
 2. Benedikt Haack, Fotoğrafçı. Fotoğraflarını sayfasından görebilirsiniz. Kendisinin bloğu da var. Onu da takip edebilirsiniz. Maalesef artık bu içeriğe sahip değil.
 3. Muammer Yanmaz, hocamız herşeyimiz. Anı yakalama konusunda en başarılı fotoğrafçılar arasında görüyorum. Buradan fotoğraflarından bazılarını görebilirsiniz.
 4. Erdal Kınacı, bir kompetan. Müthiş. Ayhan Sicimoğlu deyimiyle ‘hastasıyız’.
 5. Zoran Djekic, Fotoğrafçı. Güzel portfolyaları sitesinde yer alıyor.
 6. Zack Arias, hem bloğa hem de portfolyo sitesine sahip. Çok başarılı bir fotoğrafçı. Mutlaka takip edin.
 7. Jan Scholz, tarafından sözsüz ama bol fotoğraflı bir portfolyo sitesi. Bazı fotoğraflar çok ilgi çekici olmasa da bazı fotoğrafları oldukça güzel.
 8. Håkan Strand, bol siyah beyazlı doğa fotoğrafları. Hepsi tablo gibi. 2017 Şubat’ı itibariyle listeme dahil ediyorum.
 9. Akif Hakan Çelebi, tarzı farklı, +18 ve renkleri de güzeldir. Çok eleştiri alır, devam eder yoluna 🙂
 10. Koray Birand, 2008-2009’daki gözdem 🙂 çok severim tarzını. Son zamanlarda YouTube kanalıyla sektör dışından olanlarla de bildiklerini paylaşan samimi adam.

En İyi Fotoğraf Blogları

Fotoğraf bloglarının bazıları, sadece fotoğraflarını sergileyebilirken bazıları da fotoğraflarını yazıları ile süslüyor. Aşağıdaki sitelerin bazıları profesyonel olarak yönetiliyor bazıları da amatör azimle yönetiliyor. Bu sebeple denk olarak değerlendirmemek gerekli. Sizin de tavsiye etmek istediğiniz özenli fotoğrafçılar ve sayfaları varsa lütfen yorum kısmına yazarak bana gönderin veya iletişim bölümünden gönderin. İsterseniz mail de gönderebilirsiniz tabi info[at]phardon.com

 1. POP, Photographer on Photography tarafından hazırlanıyor bu site. Çok iyi röportajlar var. Sadece fotoğraf değil ama çoğunlukla fotoğraf baskın sitede. İzlemenizde fayda var. Artık aktif değil.
 2. Tristan Campbella ait bir fotoğraf bloğu. Yazı yok denecek kadar az, özellikle fotoğraflarda. Enteresan yazılar da yok değil tabi. Fotoğraflarını orta format makineler ile çekiyor ki müthiş fotoğraflar. Tavsiye olunur!
 3. Benedikt Haack‘a ait bir fotoğraf bloğu. Oldukça güzel fotoğraflar çekiyor. Sitenin menüsü İngilizce ama yazılar Almanca. Kendisinin ayrıca fotoğraf portfolyolarını ve hizmetlerini sunduğu sitesi de var. Blog kısmı artık aktif değil.
 4. ney Cüceloğluna ait güzel bir fotoğraf bloğu. Son zamanlarda pek güncellenmiyor, umarım yazmaktan vazgeçmemiştir. Fotoğrafların derinliği ve yazıların azlığı benim hoşuma gidiyor. En son 2013’te bir yazı ile sitesi durmuş durumda. Mayıs 2016 itibariyle yeniden yazmaya başlamış. Google Chrome ile açılmıyor site, güvenlik fasa-fisosu çıkıyor. Başka tarayıcı ile okuyabilirsiniz. Eylül 2017 itibariyle başka tarayıcılarla da çalışıyor. Site yenilenmiş. Site maalesef yine yok 🙂 2019.
 5. Fotografium tarafından hazırlanan, fotoğraf teknolojilerinden bahsedilen bir portal/blog. Belli ki profesyonel olarak hazırlanıyor. Güncel teknolojileri takip etmek için güzel.
 6. Profesyonel fotoğrafçıların fotoğraflarından seçilen fotoğrafların sergilendiği bir blog. Oldukça profesyonel fotoğraflar, editörler tarafından seçiliyor.
 7. 500px önderliğinde bir blog. Müthiş. Takip edin, izleyin. Bu işi yapmak istiyorsanız şart.
 8. Zack Arias, fotoğrafçılık alanında oldukça tecrübeli ve bu tecrübelerini her alanda (blog, video vs) paylaşıyor. Bu adamı takip edin. Bu blog dışında sayfasında portfolyolarını da görebilirsiniz.
 9. Geliodan güzel fotoğraflar
 10. David Nightingale, çok güzel makaleler paylaşıyor. Okunmalı.
 11. Kemal Kestelli, fotoğraflarını ve teknoloji haberlerinin yanısıra teknik bilgi paylaşımı da yapıyor. Maalesef 2015’ten bu yana güncellenmiyor.
 12. Brant Slomovic, fotoğraflarını bu blogta paylaşıyor. Çok kısa olsa da fotoğrafların altında yorumlarını paylaşıyor. Bazı paylaşımlarında keşke biraz daha fotoğraf olsa dedirtiyor.
 13. LeicaLiker, kendisini hala amatör olarak tanımlayan bir fotoğrafçı. Bloğunda son zamanlarda seyrek de olsa güzel fotoğraflar ve blog yazıları paylaşıyor.
 14. Sadece Alexander Bergström fotoğraf paylaşımı yapıyor, ayıpçı fotoğrafları var. Sevmeyenler takip etmesin +18, şu ara daha edepli 🙂 2020 Temmuz.
 15. Burak İzgi, hem geziyor hem çekiyor. Bisikletle yaptığı geziler sırasında çektiği geniş açı aksiyon kamera fotoğrafları da oldukça güzel.  Kendisinin fotoğraflarını paylaştığı sayfası da mevcut. Bisikletle gezip fotoğraf çekmeyi sevenlere tavsiye ederim. En son 2014’te yazmış. Yeni yazı yok maalesef.
 16. Kyle Wurtz, iş yaşamının yanısıra fotoğrafçılığı kendisine hobi edinmiş. Yaptığı 30 günlük projeler ile oldukça güzel fotoğraflar çekiyor ve paylaşıyor. Analog makineler ile yaptığı çekimler ve tarama teknikleri de ilgimi çekmişti.
 17. AmatordenProfesyonele, Yeni başlayanlar için ya da bilgi arayan fotoğraf meraklıları için oldukça faydalı bir blog. (Tasarımı biraz eski sitenin ama içerikleri güzel)
 18. 990px, iyi fotoğraflar paylaşıyor.
 19. Güzel bir seyahat ve fotoğraf sitesi. Yurtdışı gezmeyi seviyorsanız, izlenmeli. (En son güncelleme 2014’ten ama önceki yazılar da takibe değer) Aktif değil. 2019
 20. Eski APUG yeni PhotrioAnalog fotoğrafçılıkla ilgili bir hazine. Mutlaka karıştırın, neler çıkacağına şaşırırsınız.
 21. Son yıllarda sürekli yazı paylaşmalarıyla dikkatimi çeken Arthenos, yazı okumak için birebir. Çünkü bolca paylaşım yapıyorlar.
 22. Mert Gündoğdu, çektiği araba fotoğraflarıyla ilgimi çekmişti, sonra şöhret basamaklarını tırmandı. Şimdi Canon’da çalışıyor. Eskiden bu yana, güzel incelemeler yapardı, şimdi biraz Canon koksa da yine de güzel.
 23. Işık konusunda yetkili merci, David Hobby’nin kötü tasarımlı Strobist sitesinde saatler geçirebilirsiniz. O tasarıma katlanmalısınız, son 10 yıldır öyle 🙂
 24. Nasıl atladım bilmiyorum ama büyük hata. Onun sitesini incelemeden ekipman almayın, Ken Rockwell bir efsane. Yıllardır işini titizlikle yapıyor ve bilgi saçıyor.
 25. Ve beklenen oldu, İFSAK bir blog açmaya karar verdi ve operasyonunda da sevgili arkadaşım Zeynep görev alıyor. Güzel yazılar paylaşılıyor İFSAK BLOG takip edilesi.

Güncelleme Bilgisi: Yazı içinde kırık linkleri, kapanmış siteleri düzenledim. Linkler çalışmaktadır. Güncelleme 03 Temmuz 2020.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

23 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
TAMAY DOĞAR
9 yıl önce

güzel bir inceleme teşekkür ederiz.

Fotoğraf Kursu
Fotoğraf Kursu
8 yıl önce

Güzel siteler paylaşmışsınız, çok teşekkürler.

Fotoğraf Kursu İstanbul
Fotoğraf Kursu İstanbul
8 yıl önce

Paylaşım çok güzel olmuş. Elinize sağlık

mhmmt
8 yıl önce

çok güzel elinize sağlık

Celal Erdoğdu
8 yıl önce
Reply to  mhmmt

Teşekkürler. Sizin beğendiğiniz fotoğraf bloğu var mı?

Eskişehir Düğün Fotoğrafçısı
Eskişehir Düğün Fotoğrafçısı
8 yıl önce

Çok güzel siteler paylaşmışsınız çok teşekkür ederiz.

kadıköy fotoğraf merkezi

elinize sağlık güzel bir derleme olmuş.

Evren Ünal
Evren Ünal
7 yıl önce

merhaba
sitemi de incelemenizi isterim
http://www.evrenunal.com

aynur
aynur
7 yıl önce

ModaSky ; sade ve göze hoşgelen tasarımıyla birçok kişi tarafından oldukça sevilen ve çok kolay kullanılan en popüler fotoğraf paylaşım sitelerinden biridir.

Kiyafetbegen.com
6 yıl önce

Merhabalar kendi sayfamız olan kiyafetbegen.com’uda incelemenizi isteriz. Paylaşımlarınızı sıklıkla takip ediyoruz.

Hakan Şahin
Hakan Şahin
6 yıl önce

https://www.instagram.com/istanbulphotographs/ sayfasını da takip etmenizi tavsiye ederim

Gökhan
Gökhan
5 yıl önce

güzel liste olmuş bende bayağdır takip ettiğim fotoğraf bloğu fotonotlari.com tavsiye ederim çekim teknikleri ve slr makinalar hakkında bilgi almak isteyenler için

dilara akyildiz
dilara akyildiz
6 yıl önce
Hamsikafa
Hamsikafa
6 yıl önce

Yeni açılan http://www.sokakfotograflari.net adresi de bu listede olmalı bence. Çok güzel konular paylaşıyorlar.

Barış Kılıç
5 yıl önce

Gayet iyi

Kaan DEMİR
5 yıl önce

Çok güzel bir yazı

saadetphotography
5 yıl önce

ÇOK güzel olmuş elinize sağlık

Emre Kaya
Emre Kaya
4 yıl önce

http://www.fotografblog.com da listede olmalı. Çok güzel konular yazıyorlar

erdal
4 yıl önce

harika tavsiyeniz için teşekkürler

Gülsün Arslan
4 yıl önce

Birbirinden değerli fotoğrafçı hepsi.
Ben de blogumu şuracığa iliştiriyorum, fırsat verenlere selam.

https://www.arslanproduction.com/bodrumblog-bodrumdafotografci-bodru

Levent
1 yıl önce

Emekli olmama az kaldığı için araştırma yapıyorum. Bilgi alabileceğim oldukça detaylı çalışmalarınız var. Elinize sağlık…