En İyi Seyahat Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

0
93

Seyahat fotoğrafı nasıl çekilir ya da nasıl çekilmeli diye hep düşünür ve birçok insanın binlerce dolar vererek aldıkları güzelim makinalarla -ya da hiç farketmez şuan tüm fotoğraf makineleri çok güzel- çektikleri plansız seyahat fotoğraflarını görünce karar verdim. Yazıcam. En azından seyahat fotoğrafı çekmek için bir başlangıç olsun.

Bu verilmesi zor kararı verdiniz ve seyahat edeceğiniz yeri belirlediniz. Eh profesyonel değilim adayım ama amatörde bir fotoğrafçı sayılırım diyorsunuz? Demiyor musunuz? hiç önemli değil çünkü bu bir profesyonelin fotoğraf çekim kitabı değil zaten. Nerde kalmıştık, gideceğiniz yeri seçtiniz ve artık sizin de geldiğiniz zaman göstereceğiniz akıllı uslu fotoğraflarınız olsun istiyorsunuz.

O halde demek ki aynı fikirdeyiz, akıllı uslu fotoğraf çekeceğiz yani geldiğimiz zaman dünyanın en ünlü heykeli önünde çekilmiş eli torbalı fotoğraftan daha iyisini çekeceğiz. Siz yine gönlünüze göre Louvre Müzesi önünde 150 tane turistin fonda olduğu fotoğrafı çektirin ona kim karışır.

En İyi Seyahat Fotoğrafını Sen Çek

Haydi seyahat fotoğrafı çekmek için planımızı yapalım.

1. Gidilecek yeri internetten araştır.

Benim en çok yaptığım şey, gitmeden önce araştırma yapmaktır. Gideceğim yeri VikiPedi’den okurum. Görülmesi gereken yerleri oradan yakalarım. Sonra o şehrin belediyesinin sitesine ve turizm sitesine bakarım. Listeyi sağlamlaştırırım. Sonra döner TripAdvisor’dan o mekanları kontrol eder insanlar neler söylemiş okurum. Ama insanların ne dediğinin yanısıra mutlaka onların siteye ekledikleri fotoğraflara da bakarım. Neden, çünkü reklam kokabilen hareketler olabilir.

2. Gideceğin yerlerin fotoğraflarına bak.

Madem listeyi hazırladık, gezeceğimiz yerler hazır. O halde hepsini internetten araştır. 500px ve Pinterest gibi sitelere girerek bak, bakalım insanlar nasıl çekmişler. Hangi açıları kullanmışlar. Sen başka açılar bulabilir misin? Google’ın Panoramio’sundan da bakabilirsin çekilen fotoğraflar. Ve en son Google’da görsellerde mekan listendenki yerlerin öne çıkan görsellerine bak, bunlar muhtemel en çok beğenilmiş yaygın fotoğraflardır.

3. Doğru saatte orda ol.

Mekan listen var, fotoğraflar kafanda artık sen fotoğrafını yaratabilirsin. Farklı açıları dene, farklı ışığı kullan. Denenmemiş kalmamıştır elbette ama sen de en doğru saatte orda olarak hayal ettiğin fotoğrafı çekebilirsin. Kalabalık olmayan saatler sabah saatleridir ama 6-7. Bu saatlerde ışık güçlü olmayacaktır. Tabi bunu Akdeniz ülkelerine göre söylüyorum. Sen bunu güneşin yeni doğduğu yatayda olduğu saatler olarak düşün. Akşam saatlerinde güneşin batımında kalabalık olacaktır genellikle bu sebeple maalesef erken kalkıcaksın.

4. Üçayağını unutma.

Mutlaka iyi bir üçayağa (tripod) ihtiyacın var. Keskin fotoğraflar istiyorsan, doğru pozlama yapmak istiyorsan mecbursun. Taşıyacaksın ama iyi fotoğraf çekiceksin.

5. RAW çekmeyi dene.

Sonra üzülmemek için RAW yani ham formatta çekmeyi dene. Bu seni kurtaracaktır. Sonra ağlamanı istemeyiz. Gerekli düzenlemeleri orada da yapabilirsin. Çok abartmadan tabi.

Evet şimdilik bu kadar. Bu iş burda bitmez. Yine geri gelicem ve bildiklerimi yazıcam. Diğer yazıları takip etmeyi unutma. Ha! Bu arada, lütfen siz de görüşleriniz aşağıda herkesle paylaşmayı unutmayın.

Seyahat fotoğrafı çekmek sanat olmaz mı bu da bir sanattır, sanata saygı 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments