Flash Ekipmanları

3
145

Bu ekipman konusu tüm fotoğraf çekenlerin sürekli birbirlerini imrendirdikleri bir konudur. Kötü yanı, herkes daha iyi ekipman ve malzeme ile daha iyi fotoğraf çekileceğini düşünse de, bu maalesef böyle değildir. Her zaman çok ekipmana düşkün fotoğraf severlere söylediğim sözü görselle size söylüyorum:

Nikon D70
Nikon D70

Bu fotoğraf Nikon D70’ile çekilmiş ortalama bir fotoğraf. Sizlerin elinizdeki günce en ucuz DSLR bu makineden işlemci, sensör ve piksel olarak kat kat iyi. O halde, bence ekipmana takılmayın. Ama yine de ekipman candır 🙂

Bu yazıda bir liste hazırladım. Bu liste, benim sahip olduğum ekipmanlar listesidir. Sizlere bu ekipmanlarla ilgili kısa bilgiler vermeyi hedefliyorum. Hangisi ne işe yarar, almalı mı almamalı mı!

Nikon Speedlight SB-800

Nikon’un önceki seri, kafa flaşıdır. Kutu içeridinde soft-box kafası, ek pil yuvası ki bu hızlı dolma için eksptra enerji sağlar flaşa. Flaş ayağı. Bu flaş ayağı altında tripod bağlantısı vardır. Böylece tripoda bağlayabilirsiniz. Flaş rengini düzenlemek için bir floresan bir de tungsten ışık jelatini vardır. Bu jelatini flaşın ışığının önüne takıp ortam ışığı ile aynı ışığı vermesini sağlayabilirsiniz.

Nikon Flash SB-800
Nikon Flash SB-800

Bu flaş ile profesyonel seri Nikon makineler CLS sistemi ile iletişim kurabilir. Böylece makine ile flaşı birbirinden ayırarak kullanabilirsiniz. Tek sıkıntı birbirlerini belli açılarda görmesi gerekir. Bu sorunu da flaşın önü arkası dönebildiğinden çözebilirsiniz. Ben bu durumlarda dahili açılır flaşı 1/128 kullanarak flaşların etkileşim kurmasını sağlıyorum.

Nikon Flash SB-800
Nikon Flash SB-800

Bu flaşlarda bulunan zoom özelliği yanısıra ışık önüne açılan cam sayesinde geniş açıda ışık vermesini sağlayabilirsiniz. Anlatmakla bitecek gibi değil gerçekten. Denemek ve kitapçığında yazan herşeyi uygulamak, sizin fotoğrafçılığınızı çok ama çok değiştirir.

Ben bu cihazlardan iki tanesine sahibim ve sürekli kullanıyorum. Bu sayede herhangi bir ışık taşıma derdiniz de olmuyor. Bu sistemi anlatan bilgileri aşağıda da görebileceksiniz.

SC-29 TTL

Flaş kullanırken CLS sistemine kullanmadan basitçe sadece flaşın açısını değiştirme istediğiniz zaman kullanabileceğiniz oldukça pratik harika bir malzeme. Bir hot-shoe uzatma kablosu ama flaşın tüm özelliklerini de transfer ediyor. Bence harika bir ürün. Siz de direk objeye gelen ışık istemiyorsaniz ve belli açılarda kullanmak istiyorsanız tavsiye ederim.

Flash Tetikleyici Uzatma Kablosu
Flash Tetikleyici Uzatma Kablosu

Bu cihazı flaşa bağlayıp makinenizden ayırdığınız zaman şu fotoğraftaki gibi flaşı kullanabilirsiniz (üzerinde biraz yazı var ama idare edin şimdilik :)) :

Flaş TTL Kablo ile
Flaş TTL Kablo ile

Flaş Tetikleyici:

Bence mükemmel. CLS olayın yani harici tepe flaşları ve makine flaşı bağlantısı işine girince insanı sarıp sarmalıyor. Çünkü gerçekten istediğiniz ışığı kurabiliyorsunuz. Ama bu sistemde sizi sıkıntıya sokacak şey, flaşlarda da bahsettiğim gibi sistemin birbirini infrared ve flaş ışığı ile görmesi sebebi oluşan sıkıntı. Bu flaş tetikleyiciler için piyasada birçok infra/kızılötesi flaş tetikleyici var. Ben birçoğunu kullandım. İnsanı çıldırtır özellik dış mekanda. Ben en son çözümü bu radyo frekanslı cihazlarda buldum. Mesafe olarak 100m içerisinde açık alanda süper. Tetikledi tetiklemedi sıkıntısı yok. Harika. Fiyatı da Pocket Wizard’a göre 1/3.

Flash Radio Tetikleyici
Flash Radio Tetikleyici

Kablo ile de bağlayabilirsiniz makineye, ama hot-shoe’den bilgi alıyor zaten sistem. Üstünde bulunan beyaz tuşlar ile deneme tetiklemesi yapabiliyorsunuz.

Flash Radio Tetikleyici
Flash Radio Tetikleyici

Toplam 4 kanal var. Bu kanallar etrafta frekans karışmasını engellemiş oluyor.

Flash Radio Tetikleyici
Flash Radio Tetikleyici

 Işık Ölçer Sekonic L-358

Mükemmel. Ayhan Sicimoğlu tabiriyle, hastasıyız. İnsanı kendine aşık eder. Bu ışık ölçerle fotoğrafını çekeceğiniz kadrajın içinde her detayın ışığını tek tek ölçebilir ve bu bilgilere göre ışık kurgusunu veya mesafe ayarlarınızı yapabilirsiniz. Yani, ‘abi makinede var zaten’ denilecek türden bir çözüm değil cihazın sunduğu.

Devamlı ışık, çakan ışık (paraflaş, flash, tepe flaş vs.) kombine ışık ölçümlerini ISO, A, S özelliklerine bağlı ölçer. İsterseniz içine Pocket Wizard’ın trigerını da ekleyebilirsiniz.

Gelen ışığı ölçebildiği gibi yansıyan ışığı da ölçme özelliği vardır.

Sekonic Işık Ölçer L-358
Sekonic Işık Ölçer L-358

Bu video serisinde cihazın nasıl kullanıldığını ve kendini aşan özelliklerini görebilirsiniz:

Kafa Flaşı Soft Box (Plastik Malzeme)

Kafa flaşı ne kadar harika bir cihaz olsa da, verdiği ışığın sertiliği sizi rahatsız edebiliyor. Ve zamanla, ‘soft box gibi olsa’ beklentileri oluşmaya başlıyor. Bu noktada arayış başlıyor. Bu boyu ufak, ancak sunduğu çözüm harika soft boxlar çok başarılılar. Bazıları sert plastikten bazıları bez malzemeden ancak farklı sonuçları sunuyorlar. Bende bu sert olandan d diğer yumuşak bez malzemeden olan da var. Bu çok küçülebiliyor ama cihaz üzerinde rahat durmuyor yani ben bunu değil de diğerini tercih ediyorum.

Tepe Flaşı Softbox
Tepe Flaşı Softbox
Tepe Flaşı Softbox
Tepe Flaşı Softbox
Tepe Flaşı Softbox
Tepe Flaşı Softbox

 

Kafa Flaşı Soft Box (Bez Malzeme)

Bir üstte anlattığım malzemenin bezden olanından imal edimiş olanı. Boyut olarak daha da büyük, bu anlamda ışığı daha hoş ve yumuşak dağıtıyor. Ben bunu kulllanmayı tercih ediyorum çoğunlukla.

Tepe Flaşı Softbox Büyük Boy
Tepe Flaşı Softbox Büyük Boy
Tepe Flaşı Softbox Büyük Boy
Tepe Flaşı Softbox Büyük Boy
Tepe Flaşı Softbox Büyük Boy
Tepe Flaşı Softbox Büyük Boy
Tepe Flaşı Softbox Büyük Boy
Tepe Flaşı Softbox Büyük Boy

Eğer sizin de flaş ve kullanımı hakkında farklı fikirleriniz varsa bu yazı altına yorum yapmayı unutmayın. Ayrıca Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram’da bizi takip edin.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
özkan
özkan
8 yıl önce

Merhaba; Celal bey, Işık Ölçer Sekonic L-358′ in(yada herhangi bir ışık ölçerin) detaylı incelemesini; videolu anlatımla keşke siz yapsaydınız. Çünkü Türkçe kaynaklarda bu tür cihazların videolu , detaylı bir incelemesi yok. Bunedenle ışık ölçüm cihazları ülkemizde yeterince tanınmıyor ve önemi de anlaşılmıyor. Bende doğru pozlamayı fotoğrafı çekmeden önce yapabilmek için; almak istiyorum ama cihazları tanımadığım için hangisini alacağımı da nasıl kullanacağımı da bilemiyorum. Bu konuda bana ve bilgiye ihtiyacı olan kişilere yardımcı olursanız seviniriz. Teşekkürler.

Celal Erdoğdu
8 yıl önce
Reply to  özkan

Merhaba. Yakın zamanda bu konuda bir video hazırlayabilirim planımda olan bir konuydu. Halihazırda Sekonic L358 kullanıcısıyım. Tavsiye ederim ancak günümüzde bu tip cihazlara ilgi epey azaldı gibi görüyorum. İşlevi ve faydası özellikle çekim kompozisyonu yaparken tarifsiz ve de çok yardımcı. Kısa bir süre sonra video paylaşırım. Takipte kalın 🙂

özkan
özkan
8 yıl önce

Merhaba, öncelikle ricamı dikkate aldığınız için teşekkür ederim. Bu konuda, hazırlayacağınız video önemli bir boşluğu dolduracak. Yabancı kaynaklarda çok sayıda tanıtım videosu olmasına rağmen, Türkçe kaynaklarda ulaşabildiğim; kısa bir videonun dışında neredeyse yok. O nedenle videonuzu bekliyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Teşekkürler.