Fujifilm X-T1 İnceleme 4.Bölüm (5 Bölüm)

2
132

RAW mu Yoksa JPEG mi?

Kamyon yazısı olsa nasıl olurdu, ‘Raw çek, çile çekme’. Fujifilm ile üç ülkeyi gezince insan artık böyle şeyler düşünüyor. Sanki Avrupa’da kamyonlarda yazı oluyor, keşke olsaydı di mi. Biz bunu çok düşündük ne yazarlardı acaba diye. Gören var mı hiç?

Raw mu JPEG mi?
JPEG de görüldüğü gibi yol oldukça uzun, oysa RAW da yol kısa çünkü tüm veriler RAW içerisinde gömülü olarak geliyor. Buna karşın JPEG de tüm veriler fotoğrafa işleniyor ve sonra değiştirilemiyor.

ISO ayarlarında söylemiştik, 200 ISO altında raw çekmiyor bunun dışında handikapımız yok raw konusunda. Bir itirafta bulunayım, jpeg çekip işleyemediğimiz için de raw çekiyoruz. Ama Fujifilm X-T1 çok iyi bir jpeg görüntüsü oluşuyor ki neredeyse raw’ı bu açıdan işleme gereği duymuyor insan.

21mp makine ile çektiğiniz bir fotoğrafı örnek alırsak, Fuji için demiyorum ancak başka bir makine için yaklaşık 5 kata varan bir dosya büyüklüğü farkı var. Bu da daha fazla saklama alanı ihtiyacı demek.
21mp makine ile çektiğiniz bir fotoğrafı örnek alırsak, Fuji için demiyorum ancak başka bir makine için yaklaşık 5 kata varan bir dosya büyüklüğü farkı var. Bu da daha fazla saklama alanı ihtiyacı demek.

Dilerseniz raw+jpeg gibi seçenekler de hemen quick menüsünden ulaşabilieceğiniz yerde. Raw jpeg dosya boyutu oranı yaklaşık 5.5-6.5 kat gibi.

Çekim Zamanlayıcısı

Öf böyle mi çevirilir bu? Interval Timer.

Bu şekilde zaman serisi yani timelapse fotoğraflar çekmek için bu tip bir özelliğe ihtiyacınız var. Fotoğraf:Timelapse Turkiye
Bu şekilde zaman serisi yani timelapse fotoğraflar çekmek için bu tip bir özelliğe ihtiyacınız var. Fotoğraf:Timelapse Turkiye

Timelapse fotoğraf sevenler de unutulmamış. Zaman serisi şeklinde çekilen fotoğrafları çekmeniz için menü içerisinde interval timer’a girip ayarları yapabilirsiniz.

Timelapse için Interval Settings

Tuş Atama Özelliği

Bu kişiselleştirme imkanı veren üreticileri takdir ediyorum. Ne o öyle dediğim dedikcilik. Parasını veriyorum arkadaş, istediğim tuşu istediğim yere taşırım’a kadar götürürüm olayı 🙂

İstediğiniz fonsiyonu istediğiniz tuşa atama şansınız var.
İstediğiniz fonsiyonu istediğiniz tuşa atama şansınız var.

Fujifilm X-T1 kullanıcılarının menü içerisinden yapılan ayarla toplamda 6 tane fonksiyonu 6 tuşa atayabilme imkanı sunuyor. Böylecek sizin ısrarla ihtiyaç duyduğunuz spesifik bir kullanım özelliğini makine üzerinde anında ulaşabiliyorsunuz.

Şunu da söylemek lazım, zaten herşey nerdeyse çok kolay kullanıma getirilmiş ama sizin yine de isteidğiniz varsa, işte menü işte ayar buyurun yapın. Ben beyaz ayarını ayarladım, ama dediğim gibi nasip olmadı 🙂 Bir türlü ihtiyaç olmadı.

Back Button Focus

Meraklısına gelsin bu özellik de değil mi. Bu olmadan yapamayanlar var. Makine arkasında bulunan tuş ile deklanşöre yarım basmanıza ihtiyaç kalmadan netlik yapabiliyorsunuz. Video içersinde uygulamasını görebilirsiniz.

WiFi ile Akıllı Telefon’dan Fujifilm X-T1

Bu kısım bitmez, öyle biline. Fujifillm X-T1’in en havalı özelliklerinden birisi budur. WiFi özelliği. Fujifilm X-T1 wifi özelliğine sahip bir makine. Adım adım anlatacağım, çok heyecanlandırıyor.

Fujifilm XT1 ile telefondan çekim

Makinenin pozlama telafisi halkası arkasında wifi tuşuna basarak makinenizin wifi’nı açıyorsunuz ve artık o iletişime açık bir makine haline geliyor.

Sonrasında telefonunuza indirdiğiniz, ister Android ister IOS olsun, Fujifilm uygulaması ile makinenizin flörtü başlıyor.

Wifi özelliği ile neler yapabiliyorsunuz:

  1. Fotoğraf veya video çekmek için telefonunuzu kumanda merkezi olarak kullanabiliyorsunuz
  2. Fotoğraf makinesinde tüm fotoğraflara bakabiliyorsunuz
  3. Fotoğraf makinesindeki fotoğrafları telefonunuza kaydedebiliyorsunuz
  4. Fotoğraf makinenizi GPS’i olan bir makine haline getirebiliyorsunuz

Nasıl, müthiş değil mi?

Bu videoda Fujifilm X-T1 in özelliklerini detaylı olarak görebilirsiniz:

1- Fotoğraf veya video çekmek

Bu modda iken, fotoğraf makinesinin LCD’si telefonunuz oluyor. Telefonunuzdan görüntüyü görebiliyorsunuz ister video ister fotoğrafı çekebilirsiniz. Burda szi hayal kırıklığına uğratan şey, maalesef çekim modları arasında gezinmeniz mümkün değil yani diyafram öncelikliden enstantene öncelikli moda geçemezsiniz. Uygulamada fotoğraf makinesi yönetim modundan çıkıp, fotoğraf makinesi üzerinden modu değiştirip sonra uygulama ile bağlantıya geçirmeniz lazım. Yani pozlama telafisi vs değişikliği ve kadraj kompozisyonu için kullanışlı.

2- Fotoğraf makinesindeki fotoğraflar bakmak

Bu biraz gereksiz geldi, makineden bak işte. Neyse var öyle bir özellik, belki siz bu özelliği bekliyordunuz.

3- Fotoğraf makinesinden telefona fotoğraf kaydetmek

Bu süpermiş. Sabırsızsınız ve bir fotoğraf atayım burdan demek için PC bulmayı beklemenize gerek yok. Uygulamadan hemen fotoğrafı alıp instagrama atın.

4- Fotoğraf makinesine GPS özelliği verin

Makinenizde GPS özelliği olmasa da telefonunuzdan GPS paylaşımı yapabiliyor Fujifilm X-T1. Böylece gittiğiniz yerlerde çektiğiniz fotoğrafı nerede çektiğinizi fotoğrafınıza kaydedebileceksiniz tabi  fotoğraf makinenizin wifi modu ve telefonunuzun konum özelliği açık olucak.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
hakan
hakan
8 yıl önce

X-t1 İncelemeler çok guzel faydalı ama biraz karışık 🙂

bütün incelemeleri tek linkte toplarsanız daha faydalı olur diye düşünüyorum 🙂

Phardon
8 yıl önce
Reply to  hakan

Merhaba, ileride tek başlık altına toplayacağım. Teşekkür ederim yorumunuz için.