En İyi Fotoğraf Siteleri

4
166

Birçoğumuz en iyi fotoğraf siteleri peşinde koşar dururuz. Zaman zaman yeni fotoğraf siteleri ortaya çıksa da esasında yıllardır değişmeyen isimler var. İyiden mi başlasam? Kötüden mi başlasam? Neyse rastgele başlıyorum.

En İyi En Kötü Fotoğraf Siteleri

Haince bir liste yapayım diye çıkmadım yola ama beni buraya o siteler getirdi. İş size iyisiyle kötüsüyle fotoğraf siteleri listesi.

  1. FotoKritik
  2. FlickR
  3. 500px
  4. 1x
  5. Deviantart
  6. Behance
  7. Photodom
  8. NetFotoğraf

Fotokritik

Benim en sevemediğim fotoğraf sitesidir. Denedim sevmeyi ama yapamadık 🙂 yürümedi. Fotokritik giriş aşamasında fotoğraf sevenler için ideal. Fotoğrafa yap fotoşopu yaz altına şiiri, bul 15-20 arkadaş yuvarlan git. Bu sebeple ben sevmedim, ancak siz sevebilirsin. Neden? Türkçe, yurdumuza has. İyi fotoğraf ve fotoğrafçılar da var. Haksızlık etmemek lazım. Açın bir hesap dursun. Yükleyin fotoğraflarınızı bakın performansına.  Pro falan hiç gerek yok. Beleşe gidin.

http://www.fotokritik.com/

Fotokritik
Fotokritik

FlickR

Şimdi sağladığı 1Tb alanla tek favorim. Uluslararası bir alemde fotoğraflarınızı paylaşabilirsiniz. Geo/Lokasyon bilgisi ve harita üzerinde işaretleme yapabiliyorsunuz. Fotoğrafların Exif bilgileri mevcut bu sayede nasıl çekilmiş hangi özelliklerde bir fotoğraf görebiliyorsunuz. Yani kendinizi yetiştirebilirsiniz. Birçok grup var. En favori ve beğenilen gruplara üye olabilirsiniz. Kurallara uymalısınız. Kurallara göre bu gruplarda paylaşım yapabilirsiniz. Üye olurken telif kısımlarını doğru seçerek koşulları belirleyebilirsiniz. Iphone Android uygulaması da mevcut. Kendisinin sahibi Yahoo! dur. Burdan düşünün işte. Bence süper.

https://www.flickr.com

FlickR
FlickR

500px

Sitelerin sitesi. Koskoca 500px bence en iyi fotoğraflar için tek site. Apır sapır fotoğraf paylaşanlar yukarı çıkamıyor. Kendi sistemi dahilinde belli seçkiler oluşturuyor ve buraya girebilirseniz yükseliyor fotoğrafınız. Aldığı görüntüleme, favori edilme özellikleri ile fotoğrafınız hayat buluyor. Beğenilmezse yerlerde. Beğenilirse tüm dünya görebilir. Kendini ispatlamak isteyenler için doğru adres. Pro kısmı var. Başlangıç için gerek yok. Eğer abone olmasanız bile girin gezin. İyiyseniz yer bulursunuz, ciddi fotoğraf sitesidir. Aplikasyonları mevcut indirin izleyin en azından.

https://500px.com

500px
500px

 1x

Çer çöp yok 🙂 temiz. Sadece en iyiler seçilenler. Dönemsel konular var. Bir de kitap çıkarıyor bu site. Şimdiye kadar 9 kitap çıkardı. Bazılar eğitici özellikte. Benim en sevdiğim tarafı ‘Learning’ bölümü. Burda fotoğrafın arka planı anlatılıyor. Oldukça eğitici. Teknik ve sanat tarafını beraber götürmek isteyenler için fırsat.

http://1x.com/

1x
1x

Deviantart

Şükela bir içerik var. Fotoğrafdan mâda görsel sanatlar desek bu siteye doğru olmaz 🙂 neden çünkü sadece sanat tarafı değil teknik de var. Nasıl mı? Şöyle, hem fotoğraflar kategorilere göre hem de görsel sanat örnekleri var (ilüstürasyonlar, resimler, karakalem çalışmalar vb.) bir de ötesinde Adobe Lightroom Adobe Photoshop için fırça, aksiyon gibi hazır kitler var. Yeni başlayanların samanlığı. Arayın durun. Epey eğlenirsiniz. Pro hesaba gerek yok başlangıçta. Sonra profil düzenleme gibi özellikler için mecbur kalırsanız bir yıllık deneyebilirsiniz.

http://www.deviantart.com/

deviantart
deviantart

Photodom

Şimdilerde can çekişiyor kendisi. Bir zamanlar sitelerin atasıydı 🙂 yok o kadar değil ama iyiydi. Kendiler Rus kökenlidir. Oldukça sanatsal fotoğraflar var. Özellikle seçkiler bölümü çok iyi. İyi fotoğraflar belli başlıklara göre seçiliyor ve bu fotoğraflar yukarılara çıkabiliyor. Puanlama özelliği de birçok sitede olmayan bir özellik. Şimdilerde yenileniyor, umuyor ve bekliyoruz ki iyi bir platformda tekrardan eski şâşalı günlere geri döner.

http://www.photodom.com/

photodom
photodom

Behance

Bu başlıkta olmalı mı diye çok düşündüm ancak olmalı. Tam fotoğraf sitesi değil. Daha çok sanat sitesi. Burada üye olup kendi çalışmalarınızı paylaşabilirsiniz ama genelde paylaşımcılar profesyoneller, burada paylaşıyorsanız bu işi para için de yapıyor olmanız halinde anlamlı olacaktır. Mesela Re-toucher iseniz, burada yaptığınız çalışmaları paylaşırsanız sonra işinize yarayabilir. Ama çektiğiniz fotoğrafı koyacağınız bir site değil, bu anlamda. Fotoğraf başlığı gibi birçok fotoğrafı ilgilendiren alt başlıkta var.

https://www.behance.net/

behance
behance

NetFotoğraf

Oldukça eskidir bu alemde, Türkçe olan sitelerdendir. Eskiden daha aktifti site ancak yeni ecnebi siteler çıkınca biraz etkisi azaldı. Ama yeni fotoğrafa başlayanlar, Mynet email kullananlar (ne demekse) tercih ederler genelde sanki. Ben de kullandım bir zamanlar. Şimdilerde pek kullanmıyorum. Makale yazmayı severseniz, güzel bir platform. Alınık-Satılık bölümü ‘seri ilanlar’ bölümünden alıp satmışlığım olmuştu. Fotoğraf galerisi bölümü linkini paylaşıyorum:

http://galeri.netfotograf.com

NetFotoğraf Fotoğraf Galerisi
NetFotoğraf Fotoğraf Galerisi

Siz de benim unuttuğum siteler varsa hemen aşağıda yorum kısmına yazmayı unutmayın.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ferdi YAŞAR
Ferdi YAŞAR
6 yıl önce

fotoloji.gen.tr adında bir website daha çıkmış yeni.. Daha taze olmasına rağmen kullanışlı görünüyor. Geçenlerde facebook’da görmüştüm. Girdim bende yükledim fotoğraflarımı hızlı ve kullanışlı. Bence ses getirecek gibi duruyor. Tamemen Türkçe ve yerli…

Sebahattin Demir - Arthenos
Sebahattin Demir - Arthenos
4 yıl önce

Bu listeye arthenos.com sitesini de eklemeyi düşünmelisiniz Celal bey.
Saygılar.

Sebahattin Demir - Arthenos
Sebahattin Demir - Arthenos
4 yıl önce
Reply to  Phardon

İlgileriniz için teşekkürler.
Selamlar, saygılar.