Stok Fotoğraf

5
205

Merak edilen konularda birisine değineyim istedim. Stok fotoğraf nedir? Fotoğraf çekenlerin merak ettiği ve para kazanabileceği alanlardan birisidir stok fotoğraf. Fotoğraf kullananların yani grafiker tasarımcı reklam verenlerin de para harcadığı bir alandır stok fotoğraf.

Fotoğraftan Para Kazanmak İsteyenler İçin Stok Fotoğraf

Fotoğrafta belli bir aşamaya geldiniz ve ben bu işten para da kazanmak istiyorum dediniz. Amatörsünüz! Profesyoneller zaten bu işi bilir yapar. Amatör olarak stok fotoğraftan para kazanmak için:

Stok Fotoğraftan Para Kazanmak
Stok Fotoğraftan Para Kazanmak

1. Kaliteli ışıklı
2. Yüksek çözünürlüklü, güncel pikseller ne ise o piksellerde.
3. Mümkünse fotoşopsuz
4. Çekim hatası olmayan
5. Bir konusu olan
6. Reklam grafik vb açılardan kullanılabilir olan

Fotoğraflar çekiyorsanız veya çekebilecekseniz bu işi kendinize yan bir iş edinebilirsiniz.

Stok Fotoğraftan Ne Kadar Kazanılır

Bu elbette sizin yeteneğinize ve fotoğraf stoğunuza bağlı. Şunu söylemekte fayda var, stok fotoğraf siteleri ağzına kadar fotoğrafla dolu. Elbette yeni fotoğraflara ihtiyaç var. Burada ihtiyaç daha çok yerel konulardan kazanılabilir. Mesela sekreter fotoğrafı arayan ‘Konya’daki bir firma’ için zenci sekreter olmayacağı için sizin yerel yüzlerle bu çekimi yapıyor olmanız sizi Türkiye ve benzer coğrafyalar için avantajlı kılar.

Gelelim ne kadar kazanılıra. Genelde bir fotoğraf için 0.60$’dan başlar 5-6$’a kadar çıkar fotoğraf ücreti. Sizin alacağınız bedel olarak. Sizin stok fotoğraf sitesindeki konumunuz, fotoğrafın boyutu vb özellikler de bu fiyatı etkilemektedir. Bir de toplu kullanım için alınan fotoğraflar vardır ki bunlarda bedeller 20-50$ arasında oynamaktadır.

Stok Fotoğraftan Aylık Ne Kazanılır

100-200 arası fotoğrafınız varsa çok çok tercih edilen bir portfolyonuz yoksa aylık 10-20$ arası para kazanırsınız. Toplamda 4-5 stok fotoğraf sitesinde fotoğrafınızın olduğunu düşünürsek. Ama fotoğraflarınız çok tercih edilen konularda ve güncelse bu para çok çok artar ki bunu inanın tahmin etmek zor.

Stok Fotoğrafçılık
Stok Fotoğrafçılık

Stok fotoğraf satmanın çıkış ve iniş grafiği var. Uzun zaman satış için beklerseniz satmaya başladıkça yukarılara çıkarsınız ve satışınız iyice artar sonra teknoloji ilerler trendler değişir ve fotoğrafınızın satış grafiği düşer. Hemen yeni makineniz ile yeni trendlere uygun fotoğrafı yapıştıracaksınız. Çekip hemen sisteme koyacaksınız. Sizi takip edenlere satmaya devam. Yani bir yerde yatışa yer yok. Devamlı portfolyonuzda satış yapan fotoğrafları güncellemeniz lazım.

Stok Fotoğrafta Nelerin Fotoğrafını Çekmek Gerekir

Bunun en iyi cevabı kategorilere göre stok fotoğrafı siteleri incelemek ve en çok satanlara bakmak. Bu konular uluslararası olarak ihtiyaca göre belirlenmiş konular. Üç aşağı beş yukarı tüm stok fotoğraf sitelerinde de aynıdır. Burada en çok satanlar, öne çıkanlar, en yeniler vs gibi sıralayarak hangi fotoğraflar çekilmiş inceleyebilirsiniz. Aynısını çekmenin bir faydası yok. Zaten adam çekmiş. Onun ülkene uyan bölgene uyan modelini çekebilirsin. Ya da buradan hareketle ihtiyacı görebilirsin.

Stok Fotoğrafta En Çok Hangi Fotoğraflar Satar

Grafik tasarımcının reklamcının kullanabileceği fotoğraf çok satar. Yanına yazı yazabileceği, rahatça kroplayabileceği, resim üzerinde çok fazla çalışması gerekmeyecek, birden fazla konuda kullanabileceği, ışığı doğru, kalitesi yüksek fotoğraf çok satar. Konuya hiç değinmek istemiyorum. Konuları hep reklamcı tasarımcı gözüyle düşünmek lazım. Bir konu düşünüyorsanız girin google da görsellerde arayın. En çok olan konuda en fazla ihtiyaç olmuştur. Seçim sizin, ya en çoğa ya da en aza. Fırsat yakalayabilirsiniz.

Sadece Stok Fotoğraf Çekerek Yaşayabilir Miyim

Var öyle insanlar. Ama iki tip stok fotoğrafı var;
1. Tasarıma dayalı yaratıcı olanlar – grafik merkezli
2. Görsele dayalı yaratıcı olanlar – fotoğraf merkezli

Stok Fotoğraf Satmak
Stok Fotoğraf Satmak

Bu iki alanda öne çıkan fotoğraflar çekebiliyorsanız, bu çok kolay değildir. Prodüksiyonu zordur maliyettir ve zamandır.Ayda 3-4000$ kazanan insanlar var. Daha üstünde kazananlar var ama şimdi başta uçmamak lazım. Ancak benim gördüğüm izlediğim bu paraları kazanmak için zaten sizin:
1. Halihazırda fotoğrafçı olmanız lazım
2. Halihazırda grafik tasarımcısı olmanız lazım

Halihazırda Fotoğrafçıların Stok Fotoğraftan Para Kazanması

Eğer zaten fotoğraftan para kazanıyorsanız, çekim yaptığınız birgünde çekim yapılan konunun stok fotoğraf sitesinde de satacağını düşünüyorsanız çekimi yaptıran kişi ile pazarlığınızı şöyle yapabilirsiniz,
1. Size özel çekim yapabilirim 3000 TL
2. Çektiğim fotoğrafları stok fotoğraf hesabımda satarsam çekim bedelim 1000 TL
Eğer kabul ederlerse, fotoğrafları işledikten sonra stok fotoğraf hesabınızda satışa koyabilirsiniz. Bu karşılıklı kazanç sistemi ile hem çekimi yaptıran uygun fiyata hizmet almış olur siz de portfolyonuza yeni konulu fotoğraflar eklersiniz. Uygun fiyata anlaştığınız işveren, size çekim sırasında ekstra fotoğraflar çekmeniz izin de verecektir. Yani o ortamda o konuya uygun ekstra fotoğraflar çekebilirsiniz.

Halihazırda Grafik Tasarımcıların Stok Fotoğraftan Para Kazanması

Zaten gün içerisinde birçok ilistürasyon ve grafik tasarım üretiyorsanız bunların ham birçok hali yine tasarımcıların reklamcıların web dizaynırların ihtiyacı olacağı görselleri üretiyorsanız elinizde sürekli bir arşiv olacaktır buradan işe yaracağını düşündüğünüz ve müşteri mülkiyetine girmeyen görseleri satışa koyabilirsiniz.

Hangi Stok Fotoğraf Sitelerini Kullanabilirim

Birçoooook stok fotoğraf sitesi var. Bunlar açılır kapanır birleşir. Ben hepsini denedim diyebilirim. Ayakta duran satış yapan siteler iyidir. Çok fazla site sizi mahfeder. Gerek yok bence. Benim önereceğim siteler 2015’te en çok para kazandığım siteler sıralamam şöyle

1. ShutterStock

ShutterStock’a üye ol ve fotoğraf satmaya başla!

2. IstockPhoto
3. Fotolia AdobeStock oldu artık.

Fotolia

http://eu.fotolia.com/partner/200464293
4. DepositPhotos
Depositphotos

5. Alamy
6. Dreamstime
Royalty Free Stock Images

Benim fotoğraflarıma bağlı olarak bu liste oluşmuştur. Ama şu siteleri de inceleyebilirsiniz.
7. 123rf

Stock Photos from 123RF

8. CanStockPhoto

9. Veer Bu IStock oldu artık.

Bu yazıda çok yüzeysel olarak konuya giriş yaptım. Bu konu hakkında hiç bilgisi olmayan fotoğrafçıları ve grafik tasarımcıları bilgilendirmek amaçlıydı. Birkaç başlık altında daha bu konuya değineceğim.

Beğendiyseniz yazıyı sağda solda paylaşabilirsiniz. Yani paylaş yaparak tabi 🙂

Lütfen soru ve yorumlarınızı aşağıya yazın.

Güncelleme: 22 Şubat 2017

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ismail cetin
ismail cetin
7 yıl önce

Harika bilgiler hocam. Elinize sağlık keyif alarak okudum. Size bir sorun olacak. Stok fotoğrafı sitelerine. baktığımda bazı pixel boyutları vermişler. Bu pixel boyutunda çekmek zorundamıyız yoksa pc ortamında istenilen ölçüye sonradan mı getirip yüklüyoruz.

döngüsel döngüsel
döngüsel döngüsel
7 yıl önce

Merhaba, ben fotoğraf için değil de vektör çizimler için sormak istiyorum size. 123rf’ye vektörel çizimler yapılıp satılabiliyor mu, bu şekilde kazanç elde edebilir miyim oradan?

YazanAdam
YazanAdam
6 yıl önce

Güzel bir yazı olmuş. Keşke yerli sitelerimizde bu yönde çalışmalara değer verse… https://www.isinburada.com

MGT YAPIM
MGT YAPIM
6 yıl önce

Çok değerli Celal kardeşim, öncelikle açık sözlü ve dürüst açıklamaların için teşekkürü bir borç bilirim. Şahsına bir kaç soru yöneltmek isterim.
1~ Elimde hali hazır yüksek kalitede birkaç yüz adet fotoğraf var.
2~ Bu fotoğrafları lisanslı olarak satmak istiyorum.
3~ Benden veya fotoğraf yüklediğim siteden satın alındıktan sonra, alan kişi üçüncü şahıslara ücretsiz verip onlarında bu fotoğraflardan yararlanmalarını sağlayabilir ben bunun takibini yapamam çünkü sanal alem evren kadar büyük bir ortam bunu nasıl engelleme olanağım olur.
4~ Benden veya fotoğraf yüklediğim siteden benim fotoğrafımı satın alan kişi bir başka stock sitesine kendine ait fotoğtafmış gibi yükleyerek para kazanabilir buna nasıl engel olurum.
5~ Diyelim ben Shutter sitesine fotoğraf yükledim başka bir stock sitesinde bana ait telifli bir fotoğrafı rasgele buldum bir başka kişi tarafından yüklenmiş ne yapmalıyım.
6~ Kendim bir internet sitesi yapsam sadece kendime ait olan fotoğrafları yüklesem satış yapabilirmiyim.
7~ Benim asıl isteğim öncelikli olarak fotoğraflardan para kazanmak, Münhasıran fotoğraflarım olsun istiyorum. Ve biliyorum ki ister üyelik li olsun ister ücretli olsun tüm stock sitelerinden fotoğraflar çalınıyor.
Ayrıca Türkçe stock sitesi yok sanıyorum.