Fotoğrafçılık hakkında belgesel ve filmler

0
103

1. Tanrı kent – City of God (2002) imdb 8,7

Yönetmen: Fernando Meirelles, Kátia Lund
Senaryo: Paulo Lins, Bráulio Mantovani
Tür: Suç, Dram
Oyuncular: Alexandre Rodrigues, Matheus Nachtergaele, Leandro Firmino

Rocket ve Küçük Ze, Tanrıkent’te yaşayan iki gençtir. Suç dünyasında kendine bir yer edinebilecek zihniyete ve fiziksel güce sahip olmayan Rocket, çocukluğundan beri bir fotoğrafçı olma hayalleri kurmaktadır, ancak fotoğraf makinesi alacak parası yoktur. Küçük Ze ise Rocket’ın tam tersine çocukluğundan beri suça yatkın bir görünüş sergilemektedir; acımasız, akıllı ve hırslıdır. Küçük bir genelev soygunu sırasında öldürmenin de ‘tadını’ alan Ze’nin iştahı gün geçtikçe daha da artar.

70’lerde tüm mahallenin uyuşturucu ticaretinin kontrolünü ele geçirir. 80’lerin başında Tanrıkent’te her zamankinden daha büyük bir kaos hüküm sürmeye başlar. Yeni bir suç nesli yetişmiş, eskilerin yerini almak için çalışmaya başlamışlardır. Çete savaşlarında pek çok genç hayatını kaybetmektedir. Artık bir fotoğraf makinesi olan Rocket’ın hayatı bu noktada Ze’yle kesişecektir. Rocket, fotoğraf makinesini bu bitmez tükenmez katliamları belgelemek için kullanacaktır.

2. The Genius of Photography – How Photography Has Changed Our Lives (2007) imdb 8,7

The Genius of Photography PosterAnlatıcı: David Byrne
170 yıllık fotoğraf geçmişi hakkında bir belgesel

 

 

 

 

 

3. Arka pencere – Rear Window (1954) imdb 8,5

Arka Pencere Poster

Yönetmen: Alfred Hitchcock
Senaryo: John Michael Hayes, Cornell Woolrich
Tür: Gizem, Gerilim
Oyuncular: James Stewart, Grace Kelly, Wendell Corey

Cornell Woolrich’in “It Had To Be Murder” adlı kısa filmi, usta yönetmen Alfred Hitchcock tarafından beyaz perdeye aktarıldı ve sinema tarihinin en başarılı suç/gerilim yapımlarından biri olan “Rear Window” ortaya çıktı. ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Sanat Yönetmeni’, ‘En İyi Ses Düzenleme’ ve ‘En İyi Senaryo’ dalında Oscar adayı olan filmde, 1997 yılında hayatını kaybeden Oscar Ödüllü aktör James Stewart ve 1982 yılında bir araba kazasında hayatını kaybeden Oscar Ödüllü aktris Grace Kelly başrolleri paylaşıyor.

Ünlü bir yayın kuruluşunun profesyonel fotoğrafçısı olan Jeff, çekim sırasında kazara bacağını kırınca, evinde tekerlekli sandalyeye mahkum olur. Alçının açılmasına bir hafta kala genç adam, karşıdaki apartman dairelerini izleyerek vakit öldürmektedir.
Öte yandan, dört dörtlük bir kadın olan Lisa, erkek arkadaşı Jeff’i düzenli olarak ziyaret etmekte ve evlenecekleri günü beklemektedir. Jeff içinse durum farklıdır; en ağır koşullarda hayatta kalma yeteneğini sınamış, sert ve inatçı bir kişiliğe sahip olan genç adam, kız arkadaşının da kendisi gibi zor ve sert koşullara katlanabilen biri olmasını beklemektedir.

Jeff’in ilgisizliğine rağmen umudunu kesmeyen Lisa, genç adamla olan ilişkisini devam ettirebilmek için çabalamaktadır.

Tüm bunlar olurken Jeff, karşı apartmandaki yaşlı bir çiftin evine dikkat kesilir ve yolunda gitmeyen bir şeyler olduğu kanısına varır.
Jeff’e göre yaşlı adam, yerinden kalkmakta zorlanan karısını bir bıçakla öldürmüş ve gizlice gömmüştür. Bu senaryo, başta anlamsız gelse de inandırıcı kanıtlara kayıtsız kalamayan Lisa da, Jeff ile birlik olup hafiyeliğe soyunurlar.

4. Topragin Tuzu – The Salt of the Earth  (2014) imdb 8,4

Topragin Tuzu Poster

Yönetmen:Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders
Senaryo:Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, David Rosier
Tür: Belgesel, Biyografi
Oyuncular: Sebastião Salgado, Wim Wenders, Lélia Wanick Salgado

Fotoğraf sanatçısı ve kaşif Sebastião Salgado, kırk yıl boyunca insanlığın her daim değişime uğrayan karakterinin izini sürüp dünyanın yakın tarihte deneyimlediği açlık, göç ve uluslararası anlaşmazlıklar gibi önemli olaylara tanık olmuş ve bunları ölümsüzleştirmişti. Sanatçı bu kez modern uygarlık tarafından henüz zarar görmemiş toprakların keşfine çıkıp Vrangel Adası, Batı Papua ve Brezilya’nın Panatanal bölgesi gibi yerlerde sıradışı çekimler yapıyor. Belgesel, bir fotoğrafçının oğluyla çalışma ilişkisine ve Salgadoların aile yaşantısına da değinen dokunaklı bir çalışma. Salgado’nun bu doğa turunda yönetmenlik olarak ona eşlik eden isimler, kendi oğlu Juliano Ribeiro Salgado ve ünlü yönetmen Wim Wenders.

Belgesel, yakın tarihteki uluslararası uyuşmazlıklara, açlığa ve toplu göçlere tanıklık eden dünyaca ünlü fotoğrafçı Sebastião Salgado’nun, gezegenin güzelliğini, el değmemiş toprakları, vahşi hayvan ve bitkileriyle muazzam insanlık manzaralarını keşfetme öyküsünü anlatıyor.

Fotoğrafçı Sebastio Salgado, oğlu Juliano ile çıktıkları bir seyahate, dışarıdan üçüncü bir bakış açısı olarak Wim Wenders’ın da eşlik etmesini isteyince, Wenders bu seyahatleri belgesel filmi yapmaya karar verir. Belgesel, bir fotoğrafçının çalışmasını hayata geçirdiği sırada baba-oğul ilişkisine ve Salgadoların aile yaşantısına da değinen dokunaklı bir çalışma.

5. Half Past Autumn – The Life and Works of Gordon Parks (2000) imdb 8,3

Half Past Autumn: The Life and Works of Gordon Parks Poster

Yönetmen:  Craig Laurence Rice
Senaryo: Lou Potter
Tür: Belgesel, Biyografi

Gordon Parks’ın hayatına ve kariyerine samimi bir bakış, gerçek bir Rönesans adamı olup fotoğrafçı, romancı, gazeteci, şair, müzisyen ve film yapımcısı olarak mükemmelleşmiştir.

 

 

6. War Photographer (2001) imdb 8,0

War Photographer Poster

Yönetmen: Christian Frei
Tür: Belgesel, Savaş
Oyuncular:  James Nachtwey, Christiane Amanpour,

2001 yapımı belgesel film, savaş alanlarındaki amansız yaşam mücadelesini bu defa savaş fotoğrafçıları cephesinden beyaz perdeye yansıtıyor. 2002 yılında En İyi Belgesel Oscarı’nı alan yapım yönetmen Christian Frei’nin imzasını taşıyor.

 

 

7.  Pictures from a Revolution (1991) imdb 8,0

Pictures from a Revolution Poster

Yönetmen: Alfred Guzzetti, Susan Meiselas
Tür: Belgesel, Tarih
Anlatıcı: Susan Meiselas

1981’de Susan Meiselas, “Nikaragua, Haziran 1978 – Temmuz 1979” adlı eserinde “Sandinista devrimini belgeleyen 70 fotoğraf çekti. On yıl sonra Meiselas, “Şimdi nerededirler, ne hatırlıyorlar, ülkeleri ve devrimi hakkında ne düşünüyorlar? ” düşüncesinden yola çıkarak fotoğraflarda görünen insanları aramaya başlar. Kocasını 14 yaşındayken kaybetmiş bir kadınla; Guarda Nacional ile savaşanlarla ve oğulları hakkında annelerle konuşur. Bir Contrada olan Guarda üyesini bulur.
Bu belgesel zaman ve tarih üzerine, bir fotoğrafın anı ve anlamı üzerine kendi yansımalarını sunuyor.

8. The Mexican Suitcase (2011) imdb 7,8

The Mexican Suitcase Poster

Yönetmen: Trisha Ziff
Senaryo: Trisha Ziff
Tür: Belgesel

2007’de toplanan Meksika Bavulu olarak bilinen üç kayıp kutunun hikayesi.
İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıcındaki kaos içinde yer alan kutular, efsanevi fotoğrafçı Robert Capa ve diğer fotoğrafçılar Gerda Taro ve David “Chim” Seymour tarafından İspanyol İç Savaşı’nda çekilmiş negatiflerin çoğunu içeriyordu.

9. Cinayeti gördüm – Blow-Up (1966) imdb 7,7

Cinayeti gördüm Poster

Yönetmen: Michelangelo Antonioni
Senaryo: Michelangelo Antonioni, Julio Cortázar, Tonino Guerra
Tür: Suç, Dram, Gizem
Oyuncular: David Hemmings, Vanessa Redgrave, Sarah Miles

İtalyan Sineması’nın usta yönetmenlerinden Michelangelo Antonioni’nin başyapıtı sayılan “Blowup”, . Arjantinli yazar Julio Cortazar’ın kısa öyküsünden uyarlandı.

İngiltere’de yaşayan Thomas, işinde başarılı bir fotoğrafçıdır. Günlerden bir gün genç adam, yolda yürürken iki sevgiliyi fotoğraflar. Ancak bu durum fotoğrafladığı kadını rahatsız eder ve genç kadın, Thomas’dan fotoğrafların negatiflerini ister. Bu isteği reddeden Thomas, eve gidince fotoğrafları banyo eder. Aradan çok zaman geçmeden kapısına dayanan genç kadın, Thomas’a fotoğrafları vermesi için uygunsuz teklifte bulunur. Bu durum üzerine şüphelenen genç adam, fotoğrafları büyütüp inceler ve görmemesi gereken bir şey görür.

10. Ansel Adams – A Documentary Film (2002) imdb 7,6

Ansel Adams: A Documentary Film Poster

Yönetmen: Ric Burns
Senaryo: Ric Burns
Tür: Belgesel
Oyuncular: Josh Hamilton, Barbara Feldon, John Szarkowski

Ansel Adams’ın hayatını ve eserini derinlemesine inceleyen bir belgesel.

 

 

11. Tierney Gearon: The Mother Project (2006) imdb 7,6

Tierney Gearon: The Mother Project Poster

Yönetmen: Peter Sutherland, Jack Youngelson
Türü: Belgesel

2002’de Londra Saatchi Galeri’de çıkarcı ve rahatsız edici bulunan “Ben Fotoğrafım” sergisinden sonra Amerikalı fotoğrafçı Tierney Gearon (1963-) annesini fotoğrafladığı projeye başlar. Takip eden birkaç yıl boyunca, iki film yapımcısı, iki küçük çocuğu ve daha sonra bir bebek eşliğinde Gearon’un ziyaretleri kaydedilir.
Gearon’un annesi ile olan ilişkisi ile anne, kız ve torunların varlığı, Gearon’un çocukluğundaki duygularını ortaya çıkarır.
Terney Gearon : Anne Projesi, bir sanatçının esin kaynakları ve alışılmamış aile ilişkileri ile hareketli ve karmaşık bir portresidir.

12. Ölümsüz anlar – Everlasting Moments (2008) imdb 7,5

Ölümsüz anlar Poster

Yönetmen: Jan Troell
Senaryo: Niklas Rådström, Jan Troell, Agneta Ulfsäter-Troell
Tür: Biyografi, Dram
Oyuncular:  Maria Heiskanen, Mikael Persbrandt, Jesper Christensen

Jan Troell’in yedi yıllık bir aradan sonra çektiği ve İsveç’in 2009 Oscar adayı olan bu şiirsel film, sanayileşme ve kentleşmenin yanı sıra sosyalist ve evanjelist hareketleri de ele alırken kültürel değişimleri at sırtında bir şövalyenin gözünden değil de bir ev hanımının ailesi aracılığıyla irdeliyor. 1900’lerin başlarında İsveç’te, emekçi sınıfından genç bir kadın olan Maria, çekilişten bir fotoğraf makinesi kazanır ve hayatı tamamen değişir. Elinde tutmaya karar verdiği makine sayesinde Maria dünyayı yeni gözlerle görmeye başlar; aynı makine alkolik kocası için bir tehdit unsuru, hikayeyi anlatan kızı için ise ilham kaynağıdır.

13. Kanıt – Proof (1991) imdb 7,4

Proof Poster

Yönetmen: Jocelyn Moorhouse
Senaryo: Jocelyn Moorhouse
Tür: Dram
Oyuncular: Hugo Weaving, Geneviève Picot, Russell Crowe

Gözleri doğuştan görmeyen ve insanlara güven sorunu yaşayan Martin, hayalindeki dünyanın, gerçeği ile aynı olduğunu kanıtlamak için devamlı fotoğraf çeker. Fotoğrafları da her gün gelerek ev işlerine bakan Celia’ya betimletir. Celia aslında Martin’e çılgınca aşıktır. Fakat ne yaparsa yapsın aşkına bir türlü karşılık bulamaz. Martin tesadüfen tanıştığı bulaşıkçı Andy ile arkadaşlık etmeye ve fotoğrafları ona anlattırmaya başladığında ise olaylar çığrından çıkar.

14. Kalküta’nin çocukları – Born Into Brothels: Calcutta’s Red Light Kids  (2004) imdb 7,4

Kalküta'nin çocuklari Poster

Yönetmen:Zana Briski, Ross Kauffman
Senaryo:Zana Briski, Ross Kauffman
Tür: Belgesel
Oyuncular: Kochi, Avijit Halder, Shanti Das

Belgesel, karanlık odada, etrafında sineklerin dolandığı, ışık saçan bir lambayla açılıyor. Daha sonra kamera, Kalküta’nın sokaklarında dolanıyor, bir nevi oradaki halkın yaşam tarzına şahit oluyoruz. Sokaklarda adım başı fahişe görüyoruz. Daha 11 yaşında işe çıkan küçük kızları, onları satın alanları görüyoruz. Böyle bir toplumda kadınların kullanılmak için var olduğuna inanmış erkeklerin, kadınları ezmelerine tanık oluyoruz.
New York’lu fotoğrafçı Zana Briski’nin hayatına, buradaki çocuklar 1988 yılında Kalkütalı fahişelerin fotoğraflarını çekmeye başladığında girmiş. Aylarca genelevlerde yaşayan Briski, kötü davranılan ve korkutulan bu çocukların birçoğuyla yakınlık kurmuş. Dünyayı onların gözünden görmenin harika bir fikir olduğunu düşününce de onlara fotoğrafçılık dersi vermeye başlamış. Sayısız ödüle sahip belgesel, Kalküta’nın genelevler mahallesinde yaşayan çocukların dünyaya yepyeni gözlerle bakmayı öğrenmelerinin çarpıcı öyküsünü anlatıyor ve aldığı tüm ödülleri de hak ediyor. 2005 yılında “en iyi belgesel” Oscarı’nı da alan bu yapım, çocukların dünyaya bambaşka gözlerle bakmayı öğrenmelerinin duygu yüklü öyküsüdür.

15.  Daha yavaş – Closer (2004) imdb 7,3

Daha yaklas Poster

Yönetmen: Mike Nichols
Senaryo: Patrick Marber
Tür: Dram, Romantik
Oyuncular: Natalie Portman, Jude Law, Clive Owen

Dan, ölüm ilanları yazarak hayatını kazanan, fakat yazarlık hedefi olan genç bir gazetecidir. Bir kaza sonucu tanıştığı Amerikalı Alice, genç adamın ilham perisi olur.
Alice’in hayatından yola çıkarak yazdığı kitap baskıya hazırlanırken, kapak fotoğrafı için gittiği fotoğrafçı Anna’ya aşık olur. Yeni boşanmış olan Anna, Dan’in ilgisini karşılıksız bırakır ve Dan sayesinde tanıştığı doktor Larry ile evlenir.
Fakat Anna ve Dan arasındaki elektriklenme, ikisinin de sevdiklerini aldatmasına sebep olacaktır. Bu kaçamakların ortaya çıkması ise dörtlünün hayatlarını alt üst eder.
İlişkilerin gerçeklerini tüm yalınlığıyla anlatan senaryo, yönetmen Mike Nichols’ın elinde, usta oyuncu kadrosuyla seyri keyifli bir filme dönüşüyor.

16. Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı – The Secret Life of Walter Mitty (2013) imdb 7,3

Walter Mitty'nin Gizli Yasami Poster

Yönetmen:Ben Stiller
Senaryo:Steve Conrad, James Thurber
Tür: Macera, Komedi, Dram
Oyuncular: Ben Stiller, Kristen Wiig, Jon Daly

Ünlü “Life” dergisinde Negatif Portföy Müdürü olarak çalışan Walter gayet basit bir hayata sahiptir. İşi ile evi arasında geçen bu sıradan hayatındaki tek heyecanı ise dergide yeni çalışmaya başlayan Cheryl’e duyduğu sevgidir. Bu sevgiyi gizliden gizliye yaşayan Walter bir türlü Cheryl’e açılamaz. Kendini ona karşı basit biri olarak görür. Bu aşk bilmecesini çözmeye çalışan Walter daha büyük bir sorunla karşılaşır. Çalıştığı dergi satılmıştır ve yayın hayatına bundan sonra internet üzerinden devam edecektir. İşini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalan Walter’ın önündeki son görev derginin son sayısının kapağını çıkarmaktır. Ancak kapak fotoğrafının negatiflerinden biri eksiktir. Hayatını bu dergiye adamış olan Walter için üzerine düşen görevi yapma vakti gelmiştir. Kollarını sıvar, Cheryl’in de desteği ile kayıp olan negatifi bulmak için ünlü fotoğrafçı Sean O’Connell’ın peşine düşer ve birbirinden ilginç maceraların arasına dalar.

17. Blood Trail – Shooting Robert King (2008) imdb 7,3

Blood Trail Poster

Yönetmen:Richard Parry
Tür: Belgesel
Oyuncu: Star: Robert King

Savaş fotoğrafçısı Robert King’in on beş yılı.

 

 

 

18. Henri Cartier-Bresson – Biographie eines Blicks (2003) imdb 7,3

Henri Cartier-Bresson - Biographie eines Blicks Poster

Yönetmen: Heinz Bütler
Senaryo: Heinz Bütler
Tür: Belgesel, Biyografi
Oyuncular: Henri Cartier-Bresson, Alexander Brooks, Robert Delpire

Heinz Bütler, Henri Cartier-Bresson’un (1908-2004) hayatının son yıllarında yaptığı röportaj içeriyor.
Cartier-Bresson fotoğraf çekip kısaca yorumluyor ve Bütler’in kamerasına tutuyor. İzabelle Huppert, Arthur Miller ve Josef Koudelka gibi fotoğrafçıların gözlemlerinin de paylaşıldığı bu belgeselde Cartier-Bresson’un, 1930’lu yıllarda Meksika’yı, II. Dünya Savaşı sırasında hapsedilmesini, öldürülmesinden önce Gandi ile yaşadıklarıyla birlikte ve hayatının son dönemlerinde eskiz yapmak için dönmesi hakkında konuşup fotoğrafçı olmak, kompozisyon ve anı yakalama ile ilgili sırlarından bazılarını anlatıyor.

19. Ateş altında – Under Fire (1983) imdb 7,1

Ates altinda Poster

Yönetmen: Roger Spottiswoode
Senaryo: Clayton Frohman, Ron Shelton
Tür: Dram, Savaş
Oyuncular: Nick Nolte, Ed Harris, Gene Hackman

Filmde olaylar 1979’da Nikaragua’da geçer. Başkan Somoza rejimine karşı Sandinistaların başlattığı ve giderek yayılan isyanı izlemek için, birçok ülkeden gazeteciler Nikaragua’ya gelmektedir. Alex Grazier, Russell Price ve Claire de bunlardandır. Claire ile Russell arasında kısa sürede duygusal yakınlık başlar ama, Alex de genç kadına aşıktır. Film bir yandan o çalkantılı ortamı, bir yandan da hızla gelişen olayları, diğer yandan üç gazeteci arasında olup bitenleri anlatır.
Yönetmen Spottiswoode, bu filmde olayları iki ana eksende anlatmıştır. Bunlardan birinde üç kişi arasında gelişen olayları, birinde de dönemin siyasi gelişmelerini birlikte vermiştir. En etkili ve çarpıcı sahnelere yer veren Ateş Altında, başarılı siyasi filmlerden biri kabul edilir.

20. Umut çiçekleri- Harrison’s Flowers (2000) imdb 7,1

Harrison's Flowers Poster

Yönetmen:Élie Chouraqui
Senaryo:Isabel Ellsen, Élie Chouraqui, Didier Le Pêcheur
Tür: Dram, Romantik, Savaş
Oyuncular: Andie MacDowell, Scott Anton, Elias Koteas

Harrison Lloyd, Pulitzer ödüllü fotoğrafçı ve savaş muhabiridir. Çok sık seyahat etmesi nedeni ile işi yüzünden ailesine zaman ayıramayan genç adam, sırf bu yüzden çok sevdiği mesleğini bırakmaya karar verir. Fakat patronu, onu son bir iş için ikna eder ve Harrison bir haftalığına, savaşın en korkunç günlerinin yaşandığı Yugoslavya’ya gider. Ancak Harrison’ın iç savaşla boğuşan ülkeye yaptığı bu yolculuğun faturası ağır olur. Harrison’ın görev yaptığı yerde bir patlama olur. Kayıplar arasında onun da ismi vardır ve evine ölüm haberi gelir. Kendisi de Newsweek’de çalışan bir gazeteci olan eşi Sarah, kocasının cesedi bulunamadığı için, onun gerçekten ölmüş olduğuna inanmayı reddeder ve Harrison’u bulmak için kendini Balkanlara atar.

21. Frames from the Edge: Helmut Newton (2009) imdb 7,1

Helmut Newton: Frames from the Edge Poster

Yönetmen: Adrian Maben
Senaryo: Adrian Maben
Tür: Belgesel, Biyografi
Oyuncular: Adrian Maben, Candice Bergen, Tina Brown

Bir kamera ekibinin Helmut Newton’u takip ederek hazırladığı bir belgesel. Uzun boylu, sarışın, büyük göğüslü kadın görüntüleri ile yirminci yüzyılın erotik fantazilerinde yer alan moda ve reklam fotoğrafçısı. 1936’da gençken nazilerden kaçarak başlatığı fotoğraf yaşatısını anlatan belgeselde, modellerle ve oyuncunlar Newton’la çalışmayı ve ona poz vermenin oyunculuktan ne kadar farklı olduğunu anlatıyorlar.

22. Strand: Under the Dark Cloth (1989) imdb 7,0

Strand, Under the Dark Cloth Poster

Yönetmen: John Walker
Senaryo: Seaton Findlay
Tür: Belgesel
Oyuncular: John Walker, Blanche Brown, Milton Brown

Paul Strand (1890-1976) merakla örtülü ve çelişik bir figür olarak karşımıza çıkıyor. En mutlu olduğu yer karanlık odada iken tutkuyla insanlığa adanmış bir insan.

22. Going Where I’ve Never Been: The Photography of Diane Arbus (1972) imdb 7,0

Fotoğrafçı Diane Arbus’un kızı, arkadaşları, eleştirmenleri ve kendi deyişleriyle dergilerinde kaydedildiği şekilde yaptığı çalışma içeren bir televizyon programı. Mary Clare Costello ağzından Arbus’un garip yalnıza git yaklaşımı ile tuhaflığa, toplumun kenarlarındaki insanları çekmesi anlatılıyor.

23. Baskı – One Hour Photo (2002) imdb 6,7

Baski Poster

Yönetmen: Mark Romanek
Senaryo: Mark Romanek
Tür: Dram, Gerilim
Oyuncular: Robin Williams, Connie Nielsen, Michael Vartan

Seymour “SY” Parrish yaklaşık 20 yıldır Savmart adlı yerel markette fotoğraf tab etmekte ve işini fazlasıyla ciddiye almaktadır.  En iyi müşterileri olan Yorkin ailesinin fotoğraflarını yıllardır tab eden Parrish, her şeye sahip olduklarını düşündüğü bu ailenin hiç bitmeyecekmiş gibi gözüken mutluluğuna imrenmektedir. Ancak Parrish, zamanla yalnızca fotoğraflarını tab etmekle kalmayıp, Yorkinler’i gözetlemeye başlayınca, o ailenin bir üyesi olmak istediğini fark eder. Fakat aileye takıntı düzeyinde bağlanan Sy, onların fotoğraflardaki kadar mutlu olmadıklarını, her aile gibi onların da sorunları olduğunu fark ettiğinde, her şeyi boş verip Yorkinler’in yaşamına müdahale etmekte tereddüt bile duymayacaktır.

24.  High Art (1998) imdb 6,7

High Art Poster

Yönetmen: Lisa Cholodenko
Senaryo: Lisa Cholodenko
Tür: Dram, RomantikOyuncular: Radha Mitchell, Ally Sheedy, Patricia Clarkson

Ünlü bir fotoğrafçı olan Lucy Berliner ve üst sanat dergisi “Frame” de çalışan Sidney arasındaki ilişkiyi anlatan bir  film. Belki de sinemanın ilk lezbiyen yasak ilişki filmlerinden. Lisa Cholodenko’nun Radha Mitchell’i yönetme ve onun erkek-kadın arasındaki tercihine doğru ilerletme konusundaki ‘samimi’, ‘oyuncu odaklı’ ve ‘dengeli’ becerisi olağanüstü. ‘Queer cinema’ (ABD’de doğan eşcinsel sinema akımı) akımının en dikkat çekici temsilleri arasında

25. Tutku – Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus (2006) imdb 6,5

Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus Poster

Yönetmen: Steven Shainberg
Senaryo: Erin Cressida Wilson, Patricia Bosworth
Tür: Biyografi, Dram, Romantik
Oyuncular: Nicole Kidman, Robert Downey Jr., Ty Burrell

Ünlü fotoğrafçı Diane Arbus’un hayat hikayesinden esinlenilerek yapılmıştır. Film, 1958 yılı New York’unda geçiyor. Diane Arbus (Nicole Kidman) kendisini eşine ve çocuklarına adamış, geleneksel bir evlilik hayatı sürdürmektedir. Diane’in ailesinin desteği sayesinde ayakta duran eşi Allan Arbus (Ty Burell) moda ve reklam fotoğrafçısıdır, Diane ise ona asistanlık yapmaktadır. Diane’in dikkatini çeken yeni komşusu Lionel Sweeney (Robert Downey Jr.) aşırı kıllanma hastalığı olarak bilinen hypertrichosis hastasıdır. Diane Lionel’den çok etkilenir.

26. Guest of Cindy Sherman (2008) imdb 6,5

Guest of Cindy Sherman Poster

Yönetmen: Tom Donahue, Paul Hasegawa-Overacker
Tür: Belgesel
Oyuncular: Cindy Sherman, John Waters, Eric Bogosian

Sanat yorumcusu Paul Hasegawa-Overacker’ın esrarengiz fotoğrafçı Cindy Sherman’la olan ilişkisi üzerine bir belgesel.

 

 

 

27. Pecker (1998) imdb 6,4

Pecker Poster

Yönetmen:John Waters
Senaryo:John Waters
Tür: Komedi, Dram
Oyuncular: Edward Furlong, Christina Ricci, Bess Armstrong

Başrollerinde Edward Furlong’un ve Christina Ricci’nin rol aldığı film fotoğrafçılık konusunda oldukça tutkulu olan genç bir çocuğun New York sanat tayfası tarafından keşfedilmesini ve bu sebeple ailesi ve mahallesiyle ilişkisinin bozulmasını anlatıyor.

 

28. William Eggleston In the Real World (2005) imdb 6,4

William Eggleston in the Real World Poster

Yönetmen: Michael Almereyda
Senaryo: Michael Almereyda
Tür: Belgesel, Biyografi
Oyuncular: William J. Eggleston, Michael Almereyda,

Film, William Eggleston’un kişiliği ile eseri arasındaki derin ilişkiyi ve bir müzisyen, taslak ve kameraman olarak paralel bağlılıklarını ortaya koyuyor. Eggleston’u Kentucky, Los Angeles, New York ve Eggleston’ın yaşadığı Memphis gezileri anlatılmış. 2005 Gotham Ödülleri’ndeki Bağımsız Film Yapımcısı Projesinden En İyi Belgesel için Gotham Ödülü’ne aday gösterildi.

29. Gentleman’s Relish (2001) imdb 6,2

Gentlemen's Relish Poster

Yönetmen:Douglas Mackinnon
Senaryo:Miles Gibson, David Nobbs, Martyn Auty
Tür: Komedi, Romantik
Oyuncular: Billy Connolly, Sarah Lancashire, Douglas Henshall

Fotoğraf sanatına başarı kazanan İskoç ressamın gülünç hikayesi

 

 

Kaynaklar:
www.imdb.com
www.turkcealtyazi.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments