Instax Square SQ10

0
68

Dünya çapında Analog ve Fujifilm Instax sever fotografçıların uzun süredir heyecanla beklediği, kare format Instax SQ10 19 Nisan 2017 itibarı ile Fujifilm tarafından bir basın bülteni ile tanıtıldı. SQ10 28.5mm F:2.4 lense sahip (35 mm eşdeğeri).

Birçok analogseverin beklediğinin aksine, SQ10 hibrit bir fotoğraf makinesi (meraklılarına not: Fujifilm için ilk hibrit olmadığını yazmamız gerekiyor). Basitçe açıklamak gerekirse Dijital/Analog hibriti Fujifilm Instax Square SQ10 1920 x 1920 pixel ¼” CMOS sensörü ile yakaladığı dijital imajı kullanıcının makine üstünde bulunan 3” ekranda belli dijital filtreler ve ayarlar aracılığı ile düzenlemesini sağladıktan sonra kullanıcının beğendiği ve basmak için seçtiği imajları içinde bulunan Fujifilm Instax kartuşuna analog olarak basması şeklinde açıklanabilir. Her ne kadar basitçe dedik ise biraz karışık oldu ve açmamız gerekiyor.

Fujifilm Instax Square SQ10 Marifetleri

  • Kullanıcı makinenin kabiliyeti dahilindeki fotoğrafı dijital olarak çekiyor, bu dijital fotoğraflar makinedeki SD karta kaydedilebiliyor (50 fotoğraflık makineye entegre bir hafıza mevcut ve SD card olmadan fotoğraf çekip kaydedebilirsiniz). Makinenin kabiliyeti derken teknik özelliklerine dem vuruyoruz.
  • Kullanıcı makine üzerindeki ekran ve mevcut seçenekleri kullanarak fotoğrafını düzenliyor.
  • Düzenlenen fotoğraf print/yazdır seçeneği ile makine içinde bulunan Instax Square filme yansıtılıyor ve Analog kısım burada başlıyor.
  • Dijital imajın yansıtıldığı film (bir kartuşta 10 film bulunmakta) makinanın rollerları içinden geçip kimyasal reaksiyon ile kendi kendini geliştiriyor (developing) ve VOILA!!! elinizde basılı bir fotoğraf var.

Hatırlayabilecek kadar yaşlı olanlar için; Polaroid film dijital kırması diyebiliriz, burada Fujifilm Instax teknolojisinin biraz farklı olduğunu belirtmemiz lazım.

Fujifilm Instax SQ10 un ilginç özellikleri olduğunu belirtmeliyiz. SD kartına kaydettiğiniz başka makineler ile çekilmiş dijital fotoğrafları SQ10 ile basabilirsiniz. 4 yada 9 adet fotoğrafı thumbnail olarak aynı kareye basmanız da mümkün. Instagram benzeri filtre seçenekleri de fotoğrafı düzenlemeniz için hazır ayrarlar arasında.

Bu yazımız bir genel duyuru yazısı olduğundan Instax Square film hakkında da iki kelam edip bitirelim. Instax square film imaj alanı 62 x 62 mm olup her bir kartın toplam boyutları (bordürü ile birlikte) 86 x 72 mm olmakta.

Bir sonraki yazımızda genel değerlendirme ve Instax hakkında kullanıcı deneyimlerimizi bulacaksınız. Kimbilir Fujifilm Türkiye denememiz için bir SQ10 ve birkaç paket film ödünç verir ise örnek fotoğraflarımızı ve birinci elden kullanıcı deneyimimizi de yazarız.

Unutmadan fiyatları da yazalım, 2017 Mayısında Amerikada piyasaya çıkacak makine Amerikada 280 dolardan satışa çıkacak. 10 adet fotoğraf basacağınız bir adet renkli kartuşun Amerika satış fiyatı ise 17 dolar olacak.

Linkler:

Intax Square, Fujifilm Global website

http://www.fujifilm.com/products/instant_photo/cameras/instax_square_sq10/

Intax Square Special Website

http://instax.com/square/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments